Geçen hafta yayınladığım yazımda bahsettiğim üzere USD'deki güçlenme devam etmektedir.Bunun temel manada sebeplerine değinmeden teknik analize geçmiyelim.ABD ekonomisinden beklenenden daha iyi gelen ekonomik veriler(2. çeyrek büyüme verisi,Konut satışları,İstihdam ve haftalık İşsizlik başvuruları gibi) temel olarak USD bazlı varlıklara para girişine sebep olmakta.Her ne kadar jeopolitik riskler(Ukayna,İsrail-Filistin,IŞID) geçici olsa da şu dönemde güvenli liman görülen varlıklara girişe sebep olmaktadır.Jeopolitik riskleri bir kenara bırakırsak orta-uzun vadede ABD ekonomisinin toparlandığına yönelik beklentiler daha önemlidir.FED içerisinde ve saygın ekonomistler arasında Yellen'ın faiz arttırımında geç bile kaldığı görüşü yaygınlaşmaktadır.Bundan sonra artık faiz arttırımının hızı ve şiddeti tartışılacaktır.Eylül-Ekim ayından itibaren gelecek verilerin pozitiflliğinin gücü ve faiz arttırım sinyalinin şiddeti gelişmekte olan piyasalarda sarsıntıya sebep olabilir.Önümüzdeki süreçte ABD ekonomisinin daha da güçleneceği ve faiz artışlarından sonraki 3-6 aylık süreçlerde reel ekonomideki toparlanmayı baltalamadığı görüldükçe USD mali varlıklara giriş hızını arttırabilir.
Teknik olarak geçen hafta bahsettiğim USD endeksinde tutunma devam etmektedir:
Endeksteki hedefler grafik üzerindedir.RSI'daki aşırı alım bölgesine yaklaşma nedeniyle dinlenme sürecinde 81.50 bölgesi destek konumunu sürdürecektir.Endeksi desteklemesi anlamında ve ABD 10 yıllık faizlerdeki düşüşlerdeki RSI ve indikatör uyumsuzlukları da önümüzdeki süreçte ABD 10 yıllık faizlerde yukarıların(2,40-2,50 bandının)hedefleneceğini düşünüyorum.
Orta-Uzun vadede USD mali varlıklarda pozitif görüşümü belirttikten sonra bu artıştan USD/TRY'nin de nasibini alacağını söyleyebiliriz.USD/TRY'de geçen hafta bahsettiğim destek konumundaki 2,15'lere sarkmanın alım fırsatı yarattığını düşünüyorum.Eylül-Ekim ayından itibarende salındığı kanal hareketini daha yukarılara taşıyabileceğini düşünüyorum.Zaten ekonomi yönetiminin ihracatçıları desteklemek amaçlı açıklamalarından anlaşılacağı üzere 2,15 altı USD/TRY görülse bile kalıcı olmayacaktır.Orta vadeli olarak bu görüşüme parelel olarak da BİST'den alınacak hisselerin bilançolarının iyi analiz edilerek seçilmesi ve özellikle sağlıklı şirketlerden de net dolar fazlası olan şirketlerin alınması görüşündeyim.
Herkese mutlu ve bol kazançlı günler dilerim.
Halil BARIŞKAN