Usd/TRY iki gündür düzeltme içerisinde.Özellikle dün yaşanan sert düşüşler sonrası ayıların umutları iyiden iyiye artmaya başladı.Fakat ben bu gerilemeyi hala 17 aralıktan başlayan yükselişin bir düzeltmesi olarak görüyorum.
Grafikte de görüldüğü gibi hem fibonacci düzeltme seviyelerini test etme niyetinde hemde gelen yükseliş trendinin desteğini test etme niyetinde.2,18 ve 2,17 bu nedenle çok kritik desteklerdir.Diğer açıdan bakacak olursak 2,17 nin kırılması demek çok sert bir satışa neden olur.2,39'dan bu yana süren düzeltmenin boyutu kadar bir satışa neden olur bu kırılma.Şu an dolarda böyle sert bir satışı gerektirecek ya da BİST'i daha da sert yükselişlere neden olacak bir sebep göremiyorum.BİST diğer gelişmekte olan ülke piyasalarının performans ortalamasına yaklaşmak için düzeltme hareketi yaptı diyebiliriz.Benim pozisyonum ve beklentim hala yukarı yönlüdür ve bahsettiğim destekler altında kalıcı olmadıkça 2,17 lere sarkma benim için alım fırsatıdır.
Halil BARIŞKAN
(@HBariskan)