Dün Japon borsası kapalı olmasına rağmen gün içerisinde yavaş ve temkinli yükselişine ABD tarafında hazine sekreteri Brainard’ın Japonya hükümetinin yaptıklarını destekleyici açıklamaları ile yendeki değer kaybı hızlandı ve USD/JPY paritesi 94 lü seviyelerin üzerinde 94,45li seviyelere kadar yükseldi.
Finans piyasaları G-20 toplantısı öncesi kur savaşları ile ilgili açıklamalar yapsa da yetkililer şu an için böyle bir durumun olmadığının altını çiziyor ve G-7 yetkilileri bu hafta içerisinde kur savaşları ile ilgili net bir açıklama yapacağını belirtti. Perşembe günü BOJ toplantısının yapılması ve piyasaların bu toplantının kararlarını beklemesi sebebiyle parite önümüzdeki iki gün biraz daha yatay bir seyir ve dün yaşanan yükselişlerin düzeltmesini yaşayabilir.
Uzun vadeli olarak baktığımızda yükseliş trendinin devam ettiği paritede daha önce belirttiğimiz gibi, paritenin kriz önceki dönem yani 2008 önceki dönemde USD/JPY 110 lu seviyelerden gerilemişti ve şu an normale dönüş sürecinde bu seviyelere geri geliyor. Bizim hedefimiz 100 seviyesine kadar bu yükselişin yaşanabileceği 100 geçildikten sonra ise japonya’nın real ekonomisindeki toparlanma ve hedeflerini görmemeiz gerekecek eğer bu veriler destekler ise yükselişler devam edebilir, aksi takdirde de bu sefer hızlı bir şekilde geri çekilmeler yaşanacaktır.
Bugün içerisinde baktığımızda ise; parite dünkü yükselişlerin ardından düzeltme hareketleri yaşanabilir ve parite tekrar 94 seviyesini altında işlem görmek isteyecektir. 94 destek noktası kırıldığı takdirde sırasıyle 93,75 ve 93,15 seviyesine kadar gerileyebilir. Yukarı yönlü baktığımızda ise; 94,40 seviyesinin üzerine çıkıldığı takdirde 95 seviyesine yükselmek isteyecektir.
Destekler : 94,00-93,78-93,15
Dirençler : 94,40 – 94,76-95,00