Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İşgücü İstatistikleri raporuna göre, Eylül ayında İşsizlik oranı yüzde 11,3 olarak açıklandı. Türkiye genelinde 15 ve üzeri yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 420 Bin kişi artarak 3.523 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 puanlık artış ile yüzde 11,3 seviyesine yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 10,2 iken 2016 yılı Eylül ayında yüzde 11,3’e yükseldi. İstihdam oranı yüzde 46,8 olarak açıklandı. İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2016 Eylül ayında 408 Bin kişi artarak 27.564 Milyon kişiye yükseldi.
İlgili dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 168 Bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 576 Bin kişi arttı. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1 puan, sanayi sektörünün payı 0,5 puan azalırken, inşaat sektörünün payı 0,2 puan ve hizmet sektörünün payı 1,3 puan artış kaydetti. Bir önceki yılın aynı döneminde işgücüne katılma oranı yüzde 52,1 iken 2016 Eylül ayında yüzde 52,8’e yükseldiği görülmekte. Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 34,6 olarak gerçekleşti.
Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranı bir önceki döneme göre yüzde 0,4 artış ile yüzde 46,4’e yükselirken, İşsizlik oranı yüzde 0,1 azalış ile yüzde 11,3 olarak açıklandı. İşgücüne katılma oranı, bir önceki döneme göre yüzde 0,4 artış ile yüzde 52,3 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 90 Bin, sanayi sektöründe 36 Bin, inşaat sektöründe 98 Bin ve hizmet sektöründe 41 Bin kişi artış gösterdi.
Üçüncü çeyrek büyüme rakamı, yaşanan gelişmeler sonrasında yüzde -1,8 olarak açıklanmıştı. Bazı gelişmiş ülke ekonomilerinde işsizlik oranında azalış yaşanırken, Eylül ayında Türkiye’de işsizlik oranında artış kaydedilmesi, ekonomik aktivitelerde toparlanmanın yavaş olduğunu ve dördüncü çeyrek büyüme rakamına nispeten olumsuz yansıyabileceğini düşünüyoruz.