Ticarette iyi olmak sanatın en şaşırtıcı dalıdır.
- Andy Warhol -
G20 ülkeleri ekonomisi göz önüne alındığında ülkemiz ekonomisinin değeri daha iyi anlaşılacaktır. Pandemi döneminde tüm ekonomiler negatif görüntü verirken, Çin'den sonra pozitif büyüme kaydeden ikinci ekonomi olduk. Buna rağmen yabancı yatırımcılar hisse senetlerimizi resmen terk ediyor. Bu durumun yaşanabileceğini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Düşmeyen "Risk Primi" değerinin yüksek kalmaya devam etmesi halinde yabancı yatırımcıların ülkemiz piyasasını bir trade piyasası olarak kullanmaya devam edeceği muhakkaktır. Bazı BİST şirketlerinin buyback yaparak bir tür güven ortamı oluşturmaya çalışması da trade yapan yatırımcıya değer yatırımcısı olması gerektiğini hatırlatan bir finanasal hamledir. Halihazırda BİST hisseleri emsallerine göre ucuz kalıyor.
Altın rezervi arz talep dengesini karşılamıyor. Altın fazlası var ve henüz bir yön tayin etmeyen altının kaostan beslendiğini not almıştık. Tüm gelişen ve gelişmekte olan dünya ekonomileri yeni planlı açılma programlarını uygulamaya başladılar ve bu durumunda altın için sert yükseliş beklentilerini sekteye uğratacağını düşünüyorum.
Bist100 endeksi ile ilgili bir balon hikayesinin sonu beklentileri ile umutla beklenen 1800 seviyeleri arasında haklı çıkma yarışı var, ancak durum her iki tarafı da memnun etmeyecek kadar kuşku götürmez şekilde dengede duruyor. Her ne kadar nakit çıkışı olsa da yeni yatırımcılar ve yeniden maliyetlenme söz konusu bu nedenle orta-uzun vadede sebat göstermenin borsa ve yatırım araçlarında getiri elde etmenin temeli olduğunu hep birlikte tecrübe edeceğiz.
Finansal piyasalar akıl ya da altıncı hisle değerlendirilemez. Daha çok ekonomik veri ve ekonomik okumalar ile sağlıklı öngörüler elde edebiliriz.
Burada yazılan yorumlar yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Saygılarımla...