Merhaba , günün önde gelen gelişmesi mevcut aktif gündemimiz olan ABD borç tavanı ve bütçe meselesi haberleriyle başladık.Temsilciler meclisi başkanı Boehner in geri adım atacağı ve borç tavanıyla ilgili yaşanan sorunun çözüleceği noktasındaki beklenti ile dün Wall St. Günü kayıplarının bir kısmını geri alarak kapattı ekside olmasına karşın kayıpların azalması algının bir miktar olumluya dönmesi bizim piyasalarımız içinde artı değer olarak düşünülecek bir görünüm oluşturdu.Günlerdir aktardığım gibi kesinlikle ABD nin temerrüde düşmesi bu sorunun devam etmesi gibi bir süreci düşünmüyorum hatta sıfır bir ihtimal çerçevesinde değerlendiriyorum.
Dün BIST 76269 seviyesinden gördüğü en yüksek seviyeye yakın kapattı endeksin genel seyrinin olumlu olacağını düşünüyorum. Asya piyasalarında biraz olumsuzluk görünse de USD/TRY tarafında geri çekilmelerin olması ve iki yıllık gösterge faiz de aşağı yönde bir eğilimin olacağı öngörümle BIST 100 ün geri çekilmeler olsa da bugünkü seyrinin yatay yada yukarı yönlü olabileceğini düşünüyorum. Bu algımın temelinde tahvil tarafındaki hareket ABD den gelen olumlu olarak değerlendirilebilecek haberler ve USD/TRY yönündeki aşağı seyrin olacağı yönündeki beklentim olmakla birlikte.
Stochastic , RSI gibi teknik indikatörleri incelediğimizde de yönün aşağı dönmesi için henüz bir sinyal üretmediklerini görüyorum.
Destekler: 75000-74500
73500
Dirençler: 76000-76900
77800
79500
Son söz; günün BIST açısından yatay yada bir miktar yukarı yönlü olumlu seyirle devam edeceğini düşünüyorum. USD / TRL cephesi iyi gözlenmeli teknik indikatörler yükselişi işaret ediyor. Gösterge faiz de düşüş yönünde seyir sürecek gibi bu cephede dikkatle izlenmeli .
Kazanç doğru zamanda doğru bilgi ve analizle sağlanır.Teknik analiz sermaye piyasalarının pusulasıdır.
Bol kazançlı günler dilerim.
Cüneyt Özçelik
Teknik Analist