Teknik analiz mi dedin hadi canım sende,
Merhaba bugün de daha önce birçok defa olduğu gibi teknik analizin yön tayini ve öngörülerin doğruluğunu teyidi yönünde bir işlem gününü daha yaşıyoruz.Temel analiz olmadan teknik analiz olamayacağı gibi teknik analiz olmadan temel analizde tek başına hiçbir şey ifade etmeyecektir.Teknik analiz değerlendirmeleri çerçevesinde yapılacak işlemler genel anlamda çoğu zaman size doğru adım atma imkanı sağlayacaktır.
Yazımın başında belirttiğim gibi teknik verilerin al verdiği bugün temel anlamda olumsuz bir veri olarak değerlendirilebilecek ABD bütçesinin onaylanmayışı haberi ABD’ nin kepenk kapatması haberi bile olumlu hale gelebiliyor.Fed in bu durumda piyasalardan ekim ayında da çıkış yapamayacağı gibi bir algı senteziyle temel analiz teknik analizin alım yönündeki rotasına uygun bir fikir yapısı olarak karşımıza çıkıyor.
Dün yaşanan ciddi düşüşler sonrası kapanışa doğru gelen alımlar bugün bize yükselişin olacağını göstermişti gerçi önceki kapanışa göre aşağıda bir kapanış gerçekleşti ama mevcut seyir ve alımlar yönü tayin etti.Teknik olarak bu yaşananlar dün bize alım yönünde sinyal vermişti ve teknik analizin bu sinyali olumsuz bir sonuç gelmesine rağmen ABD den bir şekilde olumlu algılanmak istendi ve bu güne çıkışla başladık.
Borsada çıkışın bir miktar daha süreceğini düşünüyorum bu düşüncemi yedi gün üst üste gelen düşüş ve sonunda teknik göstergelerin aşırı alım göstermesi ve al sinyali vermesi çerçevesinde sizlerle paylaşıyorum.
76 482 seviyesinin aşılması halinde 80 000 seviyesine kadar yükselişin süreceğini düşünüyorum.
Cuma günü gelecek ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanmayabilir bunun yanı sıra ABD bütçe sürüncemesi ile ilgili gelebilecek haberler ve önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak ABD borç tavanı meselesi kısa vadeli yükselişin 80 000 seviyelerinde kesilmesine neden olabilir buralardan yapılacak alımların 80 000 seviyelerinde satışla sonlandırılması kısa vadeli bir getiri imkanı sağlayacaktır.
Dolar cephesinde ve faizde kısa vadeli düşüşün gerçekleşeceğini düşünüyorum bu cephede de yine yurtdışından gelecek veriler etkili olacaktır.
Kazanç doğru zamanda doğru bilgi ve analizle sağlanır.Teknik analiz sermaye piyasalarının pusulasıdır.
Bol kazançlı günler dilerim.
Cüneyt Özçelik
Teknik Analist