Bugün açıklanan TUİK raporuna göre TÜFE, Ocak’ta aylık %1,06 artışla %20,35’e yükselirken ÜFE de %0,45 artışla %32,93’e yükseldi, en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise Ocak’ta %30,97 artış gösterdi.
Ocak’ta en çok zamlanan ürün %88 artışla çarliston biber olurken 2. sırada %81 ile patlıcan ve 3. sırada %67 artışla ıspanak yer aldı. Sebzelerdeki bu hızlı yükselişte Antalya’da yaşanan hortum felaketi etkili oldu. Yeri gelmişken Antalya’da olmayan şeyin olmasının yani hortum çıkmasının sebebi ise bozulan çevre ve iklim koşulları! Dolayısıyla benzer durumun artık yaşanma ihtimali var ve sağlıklı önlem alınmadıkça daha büyük sorunlar da yaşanabilir.
Enflasyon, Ekim’de zirveyi görmesinin ardından Kasım ve Aralık’ta kur ve petroldeki düşüş ile yurt içindeki indirimlerin etkisiyle geriledi. Ocak’ta petrol kısmi toparlama gösterirken kur ise sakin seviyelerini korudu ve değişim de beklentilerden çok yüksek olmadı. Ancak kurda henüz %20 tabanı korunuyor ve bu seviyeler gerek tüketim gerekse de TCMB hedefi için oldukça yüksek ve yılın ilk yarısında enflasyonun %20’li seviyeleri de koruması bekleniyor.
Göstergeler ve faiz beklentilerindeki ihtimaller paralel ilerliyor, piyasalar enflasyonun yılın 2. yarısından sonra %20 altına doğru gerileme göstermesini beklerken TCMB’nin de Haziran sonrasında faizlerde indirime başlayacağı görüşünde, bu nedenle bugünkü enflasyon rakamlarına piyasaların tepkisi de sert olmadı. USD/TRY kuru rakamların açıklanması ile 5,24 seviyesine yükseldi ve tepki sınırlı oldu.
Yıl içinde enflasyonun son zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile sonrasında yaşanan gerileme takip edilirken diğer tarafta ise imalat sanayideki düşüşün devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Sektördeki büyüme referansı olan 50,0 seviyesinin altında (44,2) kalmaya devam eden imalat, yakın vadedeki en büyük sorun olan üretimde tıkanma, iflas ve işsizliğin yolunu açıyor!
Reel sektörde yaşanan sorunların devam etmesine karşın bankacılık sektörü ya da özel sektörün iyi durumda olmasına sığınamayız ve Ağustos şoku gerek kur gerekse enflasyon üzerindeki bozulmayı bir miktar düzeltmiş görünse de reel sektörde istenen iyileşmenin yaşanmadığı ortada, bu nedenle sadece enflasyon ya da faiz üzerinden bakmamak gerekiyor.
Türkiye ekonomisinde sanayi ve tarım yakın oranlara sahip ve bu iki önemli sektörde yaşanan, çalışanı da iş verini de zorlayan sorunlar artarak devam ediyor...