Bir önceki makalemde belirttiğim gibi İMKB 100 endeksinde 56.000 seviyesi üzeri kapanışların, 60.000-61.000 seviyelerini hedef yapabileceğini yazmıştık, şimdi tamda o seviyelere gelmiş bulunuyoruz. Peki bundan sonra ne olabilir? Şimdi artık alan daralıyor, 60.000-61.000 bandının kırılması 62.000 seviyelerinde birkaç günlük kapanışla mümkün olabilir ve hedefi kısa vadede 64.000-65.000 aralığı olabilir, son olarakda tarihi zirveler 70.000 üstü. Buraya kadar teknik bakış açısı ile yorumlanabilir, fakat bu yeterli mi? tabiiki değil, nasıl düşüşlerin destekleyen ekonomik dayanakları var ise, yükselişlerinde olmalıdır.
TCMB nin 2012 yılı için TL de değer kazanım yılı olması yönünde ki öngörüsü, Türkiye ye fon girişini hızlandırabilir. EURO bölgesinde ki kaygan ortam İMKB yi yakın coğrafyada güvenli liman pozisyonuna sokabilirse, yukarıda bahsettiğimiz zirve seviyelerinin aşımı hayalden öteye realize olabilir. Türkiye ye yakın zamanlı 3 milyar USD lik bir fon girişi (yetkililerin açıklamaları) önümüz deki zaman diliminde Türkiye nin bir hayli revaçta olacağına işaret ediyor. Diğer yandan 2011 yılında ülkemizde gerçekleşen büyüme rakamlarınında İMKB ye yansımadığını düşünürsek, birde buna "aslında yurtdışında olumsuzluklar fiyatlanmıştı" söyleminide eklersek, düzeltmelere yakalanmadan verimli olabilecek 2 çeyreklik dönem bizi bekliyor havası oluşuyor.
Son sözüm, "yükseliş trendlerinin tabiaatında, düzeltmeler herzaman vardır ve var olacaktır"