Cuma günü gelen enflasyon verileri 2017 yılının çok da kolay geçmeyeceğini gösteriyor. Döviz volatilitesinin kısa dönem için önüne geçildi. Piyasa sıkılaştırması devam ediyor ve bu kapsamda efektif fonlama oranı %10,34 seviyesine geldi. Tabii artan enflasyon bir yandan da yükselttiği kısa vadeli enflasyon beklentileri üzerinden kısa vadeli faizlerde yukarı doğru bir baskı yaratmaktadır. Bu kapsamda gösterge tahvil faizinde tekrar yukarı yönlü hareket bekliyorum. Endekste ralli biraz momentum kaybetmekle beraber devam edebilir, ancak artık endeks bazında mevduat üzeri getiri yakalamak zorlaştı. 89.900 – 90.000 bandından kar realizasyonu beklerim. Kurun 3,65 – 3,60 bandına çekilerek buraları destek yapması da bir başka beklentim. Yüksek ihtimalle bir süre bant hareketi izleyeceğiz, kurlarda sıradışı volatilite de piyasa sıkılaştırması sayesinde önlenebilir.
Trump’ın açıklamalarının ne derece bir volatilite yaratacağı belirsiz. Benzer yanılmayı aslında Trump’ın seçim sürecinde ve seçildikten sonra da piyasa yaşamıştı. En önemlisi de, sağı solu belli olmayan bir ABD Başkanı olarak yarattığı stres. Özellikle dış ticaret anlamında uygulaması beklenen korumacı politikalar bir yandan ABD ekonomisine yarar sağlarken bir yandan da küreselleşme kapsamında birbirine entegre olmuş dünya ekonomileri üzerinde stres yaratacak. ABD şirketlerinin üretimlerini içe kaydırmaları ise, ABD’nin imalat sanayisini büyütecek; ancak geçmişte imalat sanayisini başta Çin ve Meksika olmak üzere Asya ve Latin Amerika ülkelerine kaydırmış olan ABD’nin ekonomik büyümesi, yurda dönüş ile beraber küresel büyümeyi artık o kadar da desteklemeyecek. Fransa’da Le Pen anketlerde öne geçti, Avrupa’nın Trump’ı olur gözüyle bakılıyor. Öte taraftan İngiltere Brexit sürecini hızlı işletmek kaygısında. Avrupa’da popülizm yükseliyor ve dünya siyasetinin ekseni kayıyor.