Piyasalar uzun bir süredir 10 Mart 2016 tarihini bekliyordu. ECB toplantısı ve kararları öncesinde hareketliliğin arttığı piyasada, Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen ek teşviklerin gelip gelmeyeceği üzerine yatırımlar yapılıyor. ECB Başkan’ı Mario Draghi’nin Ocak ayındaki konuşmasında, Mart ayını işaret etmiş ve piyasanın ihtiyacının karşılanacağını belirtmişti. Piyasa beklentisi hem faizlerde bir indirim hem de devam eden parasal genişleme miktarının artması yönündedir.
ECB piyasada devam eden ek teşvikleri artırmak isterken, Almanya ise bu durumun tamamen karşısında durmaya devam ediyor. Var olan programa dahi duruşunu uzun süre devam ettiren Almanya’nın yeni bir ek genişleme karşısındaki duruşu yatırımları yönlendirecek.
Euro Bölgesi ülkelerinde, negatif faiz ve ek teşvik beklentileri artmaya devam ederken bölge ülkelerinde tahvil faizleri düşmeye devam ediyor. Almanya’da rekor düşük seviyelere gerileme görülürken, yüzde 0.20 seviyesine gevşeme görüldü. Faizin yavaş yavaş arka planda kalmaya başladığı Almanya’da ekonomik sorunlar ve kredilerde daralma görebiliriz.
Euro Bölgesi’nde şu anda rekor düşük faiz seviyesi olan %0.05 seviyesinde tutarken, 60 milyar Euro’luk tahvil alım programı uygulamaktadır. Mart 2017’ye kadar sürecek olan parasal genişlemeye Mart ayında ek teşviklerin katılıp katılmayacağını 10 Mart 2016 tarihinde göreceğiz.
Analistler negatif faize geçme düşüncesi yüksek görülürken teşviğin 80 milyar Euro’ya yükseltilmesi bekleniliyor.
Beklentilere göre yüksek fiyat hareketlerinin olacaktır.
Tüm bu gelişmeler ve beklentiler dahilinde parite,emtia ve edenkslerde izleyeceğim strateji şu şekildir.
EUR/USD paritesi 1,102’den işlem görüyor. 1,088 destek noktam 1,12 direnç noktamdır. Euro’nun değer kazanmasını bekliyorum. Bu nedenle gerilemelerde alım fırsatı arayacağım.
GBP/USD paritesi 1,424’dan fiyatlanıyor. 1,412 destek noktam 1,446 direnç noktamdır. 1,44 hedefli alım yönünde olacağım.
USD/TRY 2,922’den fiyatlanıyor. 2,96 seviyesini bekliyorum. 2,885 destek noktamdır. Gerilemelerde maliyet politikası ile alım yönünde fırsat arayacağım.
Ham petrol geçen hafta belirtiğim gibi direnç noktama yükseldi.
37,4’dan fiyatlanıyor. 46 dolar hedefli alım yönünde fırsat arayacağım.
Brent Petrol 40,3’dayız. Geçen hafta da belirtiğim gibi 50 doları bekliyorum.
XAU/USD 1270 seviyesindeyiz. 1400 dolar hedefli alım yönündeyim. Geçmiş analizlerimde bu hedefimi defalarca tekrarlamıştım.
NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com
Twitter.com/alperfrx