Herkese Merhaba,
Öncelikle dünkü yazımdaki çok önemli bir ekslikliği gidermek isterim. Yayınlanacak ÖNEMLİ haberler arasında bugün gelecek olan ABD işsizlik verileri ve TÜFE'sini yazmamışım. Kullandığım programın azizliğine uğradım. Dün takvime baktığımda görünmüyordu, neyse ki sabah televizyondan duydum.
Veriler bir toplantı eşliğinde saat 15:30 da gelecek. Ve gerçekten önemli veriler olacaklar. TÜFE yani bilmeyenler için Tüketici fiyat endeksi (enflasyon) çok önemli bir makro ekonomik göstergedir. TÜFE'nin yüksek gelmesi likiditenin fazla olduğuna, paranın değersizleştiğine ve hane tüketim mallarında fiyatların yükselmesine işarettir. Enflasyonun ise en büyük düşmanı faiz arttırımıdır. Faiz arttırılınca piyasada bolca gezen para bankalara faiz kazanmaya gider, bankalardan borçlanma ise azalır. Bu sayede piyasada paranın değeri istenilen düzeylere çekilir.
Söz konusu USD gibi global bir para birimi ise bu makro ekonomik gösterge tüm dünyada USD nin değerini belirleyeceği gibi tüm ithalat ve ihracat gelirlerini de etkileyecektir. Neyse ki TÜFE'de düşüş bekleniyor. Şimdi bunu not edin "TÜFE DÜŞÜYORSA FAİZ ARTTIRIMINA GEREK YOK DEMEKTİR". Hatta "TÜFE DÜŞÜYORSA FAİZ KIRMAYA GİDİLEBİLİR BİLE" çünkü piyasa likiditeyi kaldırabiliyor anlamına gelmektedir. Zaten bir önceki yazımda da Dolar Endeksinin önemli bir yükseliş sergilediğini görmüştük.
Bugün gelecek olan diğer bir veri İŞSİZLİK VERİSİ ki orta önemlilikte bir haber olarak literatürde yer alsa da son zamanlarda önemi belirgin bir şekilde artmıştır. İktisat teorileri der ki:
"İşsizliğin azalması için ülkeler enflasyondaki cüzi artışları göze almalıdır."
Nedeni de şu:
"Enflasyon yükseldikçe malların fiyatları yükseliyor demektir. Malların fiyatları yükseldikçe üretici daha çok üretme isteğine kavuşur. Daha çok üretim ise daha çok istihdam demektir."
Ve ilginç bir şekilde TÜFE'nin ciddi şekilde düşmesi beklenirken, işsizlik başvurularının da düşmesi bekleniyor. Elbette piyasada bir çok ekonomik etken söz konusu ve bu ilginç duruma sebep olabilecek karışık bazı durumlar var (mevsimsellik vb.) Fakat bu durum iktisat teorileri ile uyuşmayan bi durumdur.
Dolayısıyla benim beklentim "işsizlik başvurularının beklenenden kötü gelmesi".. 377.000 iken 375,000 e düşmesi bekleniyor fakat 380,000 gelirse şaşırmam.
Ya da TÜFE beklendiği kadar düşmeyecek. Yanılıyor da olabilirim tabi.
Yazının başlığında PARASAL GEVŞEME den bahsettim. Aslında bugünü seçmemin özel bir nedeni var. Bugünkü veriler parasal gevşeme kavramının iki temel tetikleyici unsurudur.
Parasal gevşeme şudur : Piyasaya fazlaca likidite sunulması. Bu para basma yoluyla olabileceği gibi, faiz düşürme yoluyla da gayet mümkün.
Peki para basınca ya da faizi düşürünce ne oluyordu ? Nakit bollaşıyordu. Nakit bollaşınca ? Enflasyon artıyordu. Enflasyon artınca ? Üretici daha çok üretme isteğinde oluyor ve İSTİHDAM ARTIYOR.
EĞER işsizlik verisi kötü gelirse, TÜFE beklendiği gibi gelirse. Dolar da ciddi bir düşüş görebiliriz.
Bir düşünün, hem istihdam sorununuz var hem de Enflasyonunuz düşüyor. Yani enflasyon düzeyiniz parasal gevşemeyi kaldırabilecek düzeyde. İşsizlik sorununu çözmek için cephaneniz var.
ABD merkez bankası başkanı konumu itibariyle bunu net şekilde dile getiremese bile, kurmayları sık sık parasal gevşemeyi gerekirse kullanabiliriz şeklinde demeçler veriyor.
Bugün gelir demiyorum. Fakat veriler dediğim şekilde gelirse bu kanı oldukça güçlenecektir. Bu kanının güçlenmesi ise PARASAL GEVŞEME İHTİMALİNE KARŞI DOLARIN DÜŞMESİNE NEDEN OLACAKTIR.
Daha önceki yazımda da paylaştığım üzere DOLAR ENDEKSİ DÜŞTÜKÇE, ONS başta olmak üzere emtialar değer kazanıyor.
Yani ONS altında bir zıplama olabilir. Fakat DOLARIN hızlı düşüşünden dolayı bu durum gram bazda çok güçlü yansımayabilir.
Yazıma gösterilen ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Sosyal medyada paylaşılması sayesinde çok geniş kitlelere ulaşmış. Bu beni hem cesaretlendirdi hem de kendimi daha çok geliştirme isteğine itti.
Herkese teşekkürler, Bol kazançlar.