2012 yılına girdik giriyoruz derken, Ocak ayının sonuna yaklaşıyoruz ve sermaye piyasaları açısından 2012 nin çokda kötü geçmeyeceğine işaret ediyor. Yılın son yazısında belirttiğim gibi bu likidite bolluğunda, ilk fırsatı değerlendirmesini beklediğimiz borsalar bunu şu sıralar kullanıyor gibi, dünya borsaları ve İMKB yönünü yukarı çevirmiş görüntü sergiliyor. Sayın Babacan'ın Türkiye de sermaye piyasaları ekonominin gerisinde kaldı şeklinde ki söylemine bizde katılıyor ve 2012 yılında , 2011 yılının ekonomik büyüme rakamlarına ayak uydurmayan İMKB nin bu açığı 2012 yılında kapatma olasılığını gözardı etmiyoruz.
Yaklaşık 1-1,5 yıllık periyodda 71.000 li seviyelerden başlayan ve 48.000-49.000 aralığına kadar devam eden düşüş trendinin, önümüz deki günlerde 56.000 seviyelerinin üzerinde kapanışlar ile teyit alması halinde bittiğini söylemek mümkün olabilir.
Olası 56.000 seviyesi üzerinde kapanışlar, her iki açıdan FIBONACCI düşen ve yükselen kanallarında kırılma-kesişme anları olarak takip edilebilir. Trend değişiminin teyit edilmesi durumunda yukarı yönlü hareketin kısa vadeli hedefi 60.000-61.000 li seviyeler olabilir, olası kırılma son dönemlerde işlem hacmindende anlaşılan katılımcı sayısının artmasını sağlayabilirki buda yatırımcıların uzun süredir hasret kaldığı daha dinamik ve verimli bir ortam sağlayabilir.
Sonuç olarak yeni pozisyon artırımı için henüz erken olmakla beraber, yukarıda bahsettiğimiz trend değişiminin teyit alması halinde(56.000 li seviyelerde üst üste birkaç günlük kapanış) yeni pozisyonlar düşünülebilir. 56.000 li seviyeler aynı zamanda kısa vadeli ciddi bir direnç seviyesi olarakda önümüze çıkıyor, bu seviyelerin dikkatle ve alternatif piyasa hareketleriyle beraber analiz edilmesi pozsiyonların revize edilmesi açısındanda aşırı bir önem arz ediyor, tüm yatırımcılara bol kazançlı bir hafta diliyoruz...