Türkiye ile ilgili kararlar Dünya'da son derece dikkat ile takip edilmeye başlandı. Kur etkisi ve Hisselerin bu kararlara duyarlılığının oldukça arttığı gözlemleniyor fakat verilen karar doğru ve yerinde mi ?
Türkiyede gerçekleşen 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında gözler küresel bazlı olarak ülkemize çevirildi ama bu demek değildir ki, verilen tüm kararlar doğrudur.
2008 finansal krizinden sonra kredi derecelendirme kuruluşlarına ve verilen not değerlerine olan inanç iyice azalmış durumda olmasına rağmen piyasalar bu haberlere oldukça sert tepkiler veriyor. Derecelendirme kuruluşlarının not listelerini incelediğimizde siyasal baskı ve etkilerden arındığını söylememiz doğru olmaz.
Bu bağlamda yatırım konusunda değerlendirme yapan kuruluşların karlılık oranları ve bütçe dengelerine bakacağını, banka fonlarının ise uzun soluklu düşündüğünü gözden kaçırmamalıyız. Borsa İstanbul da işlem gören özellikle BİST-30 ve BİST-50 de bulunan firmaların bu bağlamda notunun fazla etkilenmediğini bilmeliyiz.
Yatırım yaparken orta ve küçük yatırımcıların ilgilendiği tek noktanın kar potansiyeli olduğunu ve bunu sağlayan her şirketin yatırım fırsatı olduğunun önemini anlamalıyız.
Morgan Stanley ve Goldman Sachs'tan gelen güncelleme bilgilerinden sonrada bu konuda Moody's kararının yerinde olmadığını söylememiz pek yanlış olmaz.
Korkunun hakim olduğu yerde sadece cesur olan ve riskini iyi yöneten kazanır.