Sevgili yatırımcı arkadaşlar, öncelikle 2011 yılını iyi bir performans sergiliyerek geçirmiş olmanızı temenni ediyorum. Uzman forex analistleri olarak, işlemlerinize olumlu katkı sağlayabildiysek bu sütünları boşuna işgal etmememiş olacağız. 2012 yılının daha başarılı bir yatırım yılı olmasını da ayrıca temenni ediyorum. Her geçen gün biraz daha mesafe aldığınızı ve kendinizi geliştirdiğinizi gözlemliyorsanız başarılı olmaya devam edeceksiniz demektir. Ancak durum bunun tersi ise boşa kürek çekiyorsunuz sonucuna ulaşabilirsiniz. Benim size tavsiyem bu işten hemen vazgeçip kendinize daha doğru bir iş bulmanız olacaktır.
Paritede ki gelişmeleri öncelikle aylık grafikte değerlendirecek olursak şunları söyleyebiliriz; Paritenin Kasım 2011 kapanış seviyesi 1.3430 seviyesi ve bu kapanışla birlikte, 1.4000 seviyesindeki desteği kırarak bulut seviyesinin altına sarkan fiyat barlarının aşağı yönlü hareketi Chinkou nunda onayını oluşturmuş. Dolayısı ile satış baskısı böylece daha da güçlenmiş görünüyor. Aylık grafikte sistemi oluşturan tüm bileşenler bulut gövdesi altında olduğundan satış sinyali devam ediyor.Bulut eğilimi de aşağı yönlü. Dolayısı ile uzun vadeli eğilim aşağı yönlü.Bu durumun değişmesi için grafikte de gösterdiğim bulut zirve seviyesi olan 1.3965 direnç seviyesinin üzerinde bir aylık bir kapanış gerçekleşmesi ve sonrasında Chinkounun da bu kapanışı onaylaması gerekmektedir. Aylık grafikte ki direnç seviyeleri ise 1.3145 bulut dip seviyesi,1.3407 Kijun seviyesi, 1.3622 Tenkan seviyesi ve 1.3956 Senkou B seviyesi olacaktır. Parite de son çıkış dalgasının Fibo %61.8 1.3045 seviyesinin altında ki hedefi Fibo %78.6 1.2530 fiyat seviyesi olabilir.
Haftalık grafikte Chinkounun 1.3570 seviyesinin altında bir kapanış gerçekleştirmesi satış baskısını onaylamış ve Ichimoku tüm bileşenleri ile satış sinyalini güçlendirmiş görünüyor.Bulut eğiliminin de aşağı yönlü olması bu satışların devam edebileceğini gösteriyor. Ancak haftalık grafikteki bulut gövdesinin yatay bir hatta oluşması, yatay bantın devam edebileceğini ve fiyatların aşağı, yukarı hareketlere devam edebileceğini de gösteriyor. Haftalık grafikte Td setup devresinin 9. barı içerisinde bulunuyor olmamızda bu olasılığı biraz daha güçlendiriyor. Ben şahsen 1.2650 desteğinin test edilmesini bekliyorum ve tekrar parite de 1.3135 seviyelerine doğru bir çıkış gerçekleşmesini bekliyorum. 1.3135 kırılabilirse 1.3250 ve 1.3400 seviyelerinin de test edilebileceğini düşünüyorum. Aşağı yönlü hareketlerde 1.2500 seviyeside kırılacak olursa 1.2370 seviyesi test edilebilir. Genel olarak orta vadeli aşağı yönlü eğilimin devam ettiğini belirtmeliyim.
Günlük grafiğe gelince,tıpkı aylık ve haftalık grafiklerde olduğu gibi sistemin tüm bileşenleri ile satış sinyali ürettiğini ve eğilimin aşağı yönlü devam ettiğini söyleyebiliriz. Grafikte de belirttiğim gibi 1.3590 bulut zirve seviyesi kırılmadıkça da sinyal devam edecekdir.Günlük grafikte ki dirençler ise 1.3090 Senkou A , 1.3200 Kijun, 1.3360 Senkou B seviyeleridir. Aylık,Haftalık,Günlük grafiklerde satış sinyali devam ettiğinden ve eğilimlerinde aşağı doğru olmasından dolayı direnç seviyelerinde satış pozisyonları açmak riski en düşük işlemler olarak dikkatimizi çekiyor. Alış pozisyonlarının ise önemli destek seviyelerinde küçük stoplar ile denenmesinde fayda görünüyor.