Dün piyasalar oldukça ilginç bir gün yaşadı. Obama'nın başkanlığı ikinci kez kazanmasının ardından yükselmeye başlayan piyasalar, sonrasında gelen olumsuz haberler ile düşmeye başladı.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin Avrupa'daki borç krizinin Almanya'yı da etkilediğini söylemesinin ardından, AMB'nin bugünkü politika toplantısının öncesinde EUR/USD 2 ayın en düşüğüne yakın seyretti. Özellikle Alman Endüstriyel Üretim verisinin olumsuz açıklanması ve sonrasında Draghi'den gelen bu açıklama endişeleri arttırdı.
Bir diğer önemli gelişme de ABD Kongresi'ndeki mali uçurum tartışmalarının süreceği endişelerinin artmasıydı. Bu durum güvenli varlık arayışını artırmasıyla USD'nin güçlenmesine sebep oldu. Dün yeniden başkanlığa seçilen Obama, Kongre'de uzlaşma sağlayamazsa; Ocak ayında yürürlüğe girecek olan ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları ile karşı karşıya.
Bunun yanında, Yunanistan'da kemer sıkma karşıtı protesto gösterileri ve Asya'da zayıf çıkan ekonomik veriler, küresel büyümenin yavaşlayabileceği endişelerini artırıyor. Bu arada Yunanistan'daki oylama sona erdi ve kemer sıkma önlemleri bütün eylemlere rağmen kabul edildi.
Çin Komünist Partisi'nin yeni nesil liderlerini seçmek üzere 1 hafta sürecek olan toplantılara başlaması ve ABD bütçesine ilişkin endişelerin artmasıyla Çin Borsası son 2 haftanın en büyük düşüşüne işaret etti. Şanghay Bileşik Endeksi, Cuma günü açıklanacak olan tüketici fiyatları ve sanayi üretimi verilerinin öncesinde 4. gününde de düşüş kaydetti.
Bugün saat 14:45'te ECB Faiz Kararı'nı açıklayacak. Herhangi bir değişiklik beklenmiyor. (0,75%) Ayrıca ABD'den saat 15:30'da gelecek olan istihdam, işsizlik ve ticaret dengesi verileri önemli.
EUR/USD dün belirlediğim 1.2756 direncini bir kaç kez kırsa da, henüz bu seviyelerde kalıcı olamadı. Bu seviyeyi kırarsa paritenin 1.2690'ı hedeflemesini bekliyorum.