USD/JPY Sabah Analizi
Parite aşağılara yöneldikçe destek buluyor ve yukarı yükseliş yapıyor. Japonya kurun düşük kalmasını halen istemiyor ve kurun yükselişini destekliyor. Japonya’da hükümetten yapılan açıklamada Japonya’nın durumunda bir değişiklik olmadığı, kurlardaki hareketleri yakından izlediklerini ve uygun şekilde hareket edeceklerini bildirdiler. Ayrıca geçen yazdan beri yapılan müdahalelerin gerekli olduğu ve gerektiğinde yine müdahale yapılacağı vurgulandı. Deutsche Securities'in kur stratejisti Taisuke Tanaka, Yen'in yukarı yönlü baskı ile karşı karşıya olduğunu ve yukarı trendin 2012 yılının ilk yarısında devam etmesinin beklendiğini söyledi. Tanaka, bu yukarı trendin etkisi ile Dolar/Yen paritesinin 70-75 aralığına gerilemesini beklediğini ifade ederken, Yen'in er ya da geç ivme kaybetmeye başlayacağına inandığını da vurguladı. Tanaka, ABD'nin ekonomik şartları yıl içinde iyileşmeye devam ettikçe Yen'in değer kaybedeceğini ve 2012'nin tamamında Dolar/Yen paritesinin 72-82 bandında hareket edeceğini öngördüğünü belirtti. Bu görüşe kısmi olarak katılabiliriz. Fakat biz kurun 78,00 seviyesinin üstünde haftalık kapanışlar görüldüğünde artık yükseliş trendi içine girdiğini ve sert yukarı yükselişlerin başlayacağını söylüyoruz. 78,00 seviyesi kırılmadan yükseliş dalgasının başlaması mümkün değil.
Günlük bazda baktığımızda ise 77,23 seviyesi kırıldığında 77,59 seviyesi test edilecektir. Aşağıda ise 76,94’ünde altında 76,61’e kadar düşüşler bekliyoruz.
Destekler : 77,00-76,90-76,80
Dirençler : 77,20-77,38-77,50