7 eylül'de yapmış olduğumuz analizde IMKB'nin trend direncine geldiğini ve buralarda kar satışıyla karşılaşabileceğimizi yazmıştık. Nitekim eylül ayı boyunca satışlarla karşılaşan ve kısa vadeli düşüş kanalına giren endeks ekim ayının gelmesiyle güçlenmeye başladı ve kısa vadeli trend direncini kırarak eylül ayındaki zirveye dayandı.
Bu seviyelerde artık daha dikkatli olmalıyız. Amerika'nın başkanlık seçimleri sonuçlanana kadar piyasaların pek düşmeye niyeti yok ancak yukarı gitmeye de pek istekli gözükmüyor. Ekim ayında endeks aşağıdaki grafikteki gibi yeni bir zirveye giderek yatırımcıyı yanıltmaya çalışabilir ve kasım ayındaki seçimin sonuçlanmasıyla birlikte orta vadeli yükseliş trendinin desteğine geri çekilebilir. Kısaca orta vadeli trend direnci kırılmadıkça hisse senetlerinde pozisyon açmamakta yarar var.
Uzun vadeli bakacak olursak piyasadaki likidite bolluğu ve düşük faizden ötürü 2013 de yükselişin süreceğini ve yeni zirveler göreceğimizi tahmin ediyoruz.