Normal şartlarda sakin geçen yaz ayları son 2 yıldır oldukça hareketli geçiyor. Aranızdan uzak kaldığımız 2 ay zarfında IMKB önemli dirençleri aşarak yeni zirvelere doğru yola çıkmış gibi gözüküyor. Aşağıdaki grafikte göreceğiniz üzere 2010 yılının kasım ayında başlayan uzun vadeli düşüş trendi 26 Temmuz 2012 günü mavi dikdörtgenle gösterdiğim gibi yukarı doğru sert bir şekilde kırılarak sona ermiştir.
Aşağıdaki grafikte göreceğiniz üzere yükseliş kanalı içerisinde işlem gören IMKB üst kanal direncine dayanmış durumda. Önümüzdeki günlerde eğer bu seviyeler hacimli bir şekilde yukarı kırılırsa yükseliş ivme kazanacak aksi takdirde 50% veya 61,8% Fibo desteklerine doğru geri çekilme söz konusu olacaktır.
Temel olarak bakacak olursak Avrupa'da ki krizde hiç bir değişiklik yok, sorunlar hala devam ediyor. Ancak İspanya 10 yıllık tahvil faizi 8%'e, İtalya 7%'ye doğru yükselirken Draghi tahvil alım kararı alarak sorunlu ülkelere tekrar zaman kazandırdı. 17% faiz oranına kadar yükselen Portekiz 10 yıllık tahvil faizleri 8% seviyesine geriledi. Yani faizler sorunlu ülkelerin borçlarını çevirebilecekleri seviyelere geriledi böylece Avrupa tekrar zaman kazandı.
ABD verileri bir iyi bir kötü gelmeye devam ediyor ve bu QE3 havucunun ortadan kalkmasını önlüyor. ABD seçimlerinden önce QE3'ün gelmesine pek ihtimal vermesek de seçimden sonra istihdam verileri kalıcı olarak düzelmezse QE3'ün gelebileceğini düşünüyoruz.
Ayrıca piyasadaki aşırı likidite ve faizlerin çok düşük seviyelerde olması sebebiyle likidite fazlası hisse senedi piyasalarına akmaya devam edecektir. Son olarak düzeltme ihtimaline karşı bu seviyelerde dikkatli olmakta fayda var...