Şu anki BIST bakıp pahalı olduğunu düşünenler olabilir. Özellikle gezi olayları sonrası endekste çok ciddi bir geri çekilme vs. yaşadık.
İlk olarak 2008'den beri borsalara girme konusunda yatırımcılarda ciddi bir çekingenlik gördük. Son 5 yıldır da şirketler büyüdüler karlarını arttırdılar ve özsermayelerini güçlendirdiler ancak endekslerde ciddi anlamda bir artış yaşamadık.
Bugün bankalar dahil pek çok şirketin PD/DD oranları 1 civarında. Çoğu bankanın fiyat kazanç oranı 7-8 seviyesine indi. Özellikle faizlerin de inmesini beklediğimiz bu ortamda BIST endeksinde yer alan şirketlerin değerlemelerinin şu an itibari ile ortalamada yüzde 50 ucuz olduğunu düşünüyorum.
Bu sene ve önümüzdeki sene borsalarda yeni zirveler görebiliriz...