Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Gün içi analizimde bir kaç hisse senedine ilişkin beklentilerimi paylaşacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu bahsi geçecek olan hisseleri hedef fiyata geldikten sonra satacağımız varsayılmıştır. Örnek vermek gerekirse xx hissesini 1 liradan aldık ve maliyetimiz 1 lira bu hisse senedi için beklediğimiz veya öngördüğümüz fiyat seviyesine gelene kadar elden çıkarmayacağımız varsayılmıştır. Neden bu bilgileri veriyorum çünkü hedeflediğimiz bir getiri oranı var ve bu getiri oranına ulaşmaya çalışacağız. Daha detaylı bu yazımızda ele alacağız.
Öncelikle bir hisse senedini seçerken nelere dikkat ediyoruz bunlara kısaca değinelim.
Bir hisse senedini seçerken o hissenin ait olduğu şirketin kim olduğunu iyi bileceğiz. Herşeyden önce bu şirket şeffaf bir şirket mi? yani şirketin piyasada ismi vardır ama kulağımıza gelen duyumlar aslında şirketin kötü yönetildiği vs gibi durumlar söz konusu mu diye bakıyoruz. Unutmayın ki bir hisse aldığınız zaman o şirketin karınada zararınada ortak oluyorsunuz bir nevi. Bu yüzden kime yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekiyor.
Bunların dışında şirketin karlılık analizlerine bakıyoruz, dupont analizlerine bakıyoruz, sektör kar ortalamalarına bakıp şirket nerede buna bakıyoruz. Global bir şirket ise mutlaka döviz pozisyonlarına bakarken iki kere gözden geçiriyoruz. Bu bahsettiğim şeyler zor değil internette bir çok yerde eğitimlerine ulaşıp kendi analizlerinizi yapabileceğiniz şeyler.
Hisseleri neye göre seçtiğimize kısaca değindikten sonra gelelim hangi hisselerin öne çıktığına..
Ben portföyde her zaman en az bir adet banka hissesi olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden kendimize bir adet banka hissesi seçeçceğiz. Benim öncelikli 3'lü sıram şu şekilde
-GARAN
-İŞCTR
-AKBNK
Tek tek ele alacak olursak GARAN için maliyetlenme bölgeleri 8,30 altında 7,50 seviyesine kadar kademeli toplamak. Hedef fiyat seviyemiz ise bu kağıtta ortalama 8 maliyetle 8,90-9,20 arasıdır.
İŞCTR için bakacak olursak maliyet seviyeleri 5-5,50 arasında burada kademeli alınabilir. Ortalama 5,30 maliyet ile 6-6,30 seviyesi arası ise hedef fiyat noktamızdır.
AKBNK ise maliyet noktaları 7,15-7,65 arasındadır. Bu seviyelerden kademeli alınabilir. Hedef fiyat seviyemiz ise 8-8,25 seviyeleri arasındadır.
Bunların yanında hisseleri aşağıya yazacağım ve yanlarına hedef fiyatlarını yazacağım. Bu hisselerde maliyet noktalarını size bırakıyorum.
-DOAS------------15,95-16,45
-AKSA-------------10,90-11,50
-ENKAİ----------- 5,50-6,00
-TUPRS----------66-67,30
-THYO-----------9,50-9,90
Takip ettiğim ve portföyde bulunmasını düşündüğüm kağıtlar bu şekildedir. İlerleyen dönemlerde kağıt bazında daha da geniş bir yelpazeyi ele alacağız.
Herkese Bol Kazançlar Dilerim.