GBP/USD Analizi / @Emre_CAYIRLI
Hafta başından bu yana Avam Kamarasında görüşülen 50.madde tasarısı 494 kabul oyuna karşın 122 karşıt oyla kabul edildi. Oldukça tartışmalı süren görüşmeler sonunda AB’den ayrılma görevinin başbakana verilmesi şu an için Sterlin üzerinde sınırlı da olsa bir rahatlama yarattı. Tasarının, kanun haline gelmesi için üst meclisin de onaylaması gerekiyor. 20 Şubat tarihinde Lordlar Kamarasında görüşülmeye başlayacak olan tasarının 7 Mart’ta kanun haline gelmesi beklense de üst meclis görüşmeleri T.May için zorlu olacak. Hafta başından bu yana İskoçlarla yaşanan tartışma ise “Krallık, Brexit sürecinde bölünebilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor. Ekonomik veri takviminde, ABD’de açıklanacak olan toptan satış stokları, Chicago Fed Başkanı Evans konuşması ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamaları takip edilecek.
GBP/USD paritesi teknik olarak incelendiğinde, Fibonacci 50,0 bölgesinde destek bulan ve yükselişe geçen paritenin bugün Fibonacci 76,4 seviyesinin de üzerine geçtiği görülmekte. İlerleyen süreçte 1.2590 / 1.2610 arasında kalan alan direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 1.2670 ve 1.2705 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.2535 / 1.2475 / 1.2460 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
Dirençler: 1.2590 / 1.2610 / 1.2670
Destekler: 1.2535 / 1.2475 / 1.2460