Bugün GBP/USD tarafında oluşan teknik formasyonu sizlerle de paylaşmak isteriz.
Biliyorsunuz ki; işleyişte piyasanın büyük bir kısmını bilgisayarlar trade ediyor. Anlık geçen işlemlerde insanoğlunu yanılgıya götüren duygular bu sebeple neredeyse yok denecek kadar az ve etkisiz piyasada. Lakin yinede fiyatlar bir yöne aksiyon aldıktan sonra yorum, neden, içerik arama kaygıları bizleri macro tarafı da incelemeye götürüyor tabi ki.
Lakin unutmayınız; piyasayı trade edenlerin duygulardan ziyade eşlik ettikleri rakamları var.
Teknik anlamda 1,6140 seviyesi önemli bir nokta.
Bu bölgenin üzerinde bugün kapanış gözlersek ileride 1,63 seviyesine kadar alıcı seyir gözlenebilir.
Günlük barda, ortalamalar destekleyici.
Detaycı olanlar için paylaşmak isterim, pariteyi haftalık olarak incelerseniz 1,6140 seviyesinin kritik duruşunu daha net gözleyebilir ve gün üzeri kapanışının anlamlı halini görebilirsiniz.
Uzun süredir aslında dolar tarafındaki pozitif seyir sebebiyle gevşemeci seyir eden paritenin aslında trend duruşu satıcılı evet. bu sebeple 1,63 üzeri pozisyon taşımayı önermiyoruz şimdilik. Özellikle FED tarafındaki faiz arttırım süreci güçlü GBP/USD tarafında bile çok fazla alıcı senaryolara izin vereceğini zannetmiyoruz. Fakat şu aşamada güçlü teknik sinyaller sebebiyle tekrar tekrar bugün 1,6140 üzeri kapanış olması şartıyla 1,63 seviyesine kadar alıcılı seyir olacağını düşünüyor ve destekliyoruz.
1,61 seviyesinin altına kırılım gerçekleşmediği sürece teknik olarak formasyon hedefimizi koruyor olacağız.
Herkese iyi haftalar.
Serhat YILDIZ