Forex piyasası dünyanın en hızlı gelişen ve likiditesi en yüksek piyasası. Bireysel spekülasyonların imkansız olduğu ama, piyasanın aktörlerinin (Merkez bankası başkanları vs...) işleyişi etkileyebildiği fiyatlanmalara yoğun volatilite getirdiği ve bu volatilitenin kaldıraç faktörüyle getiriye dönüştürülme olasılığı sunan bir piyasa aslında FX. Aslında bu olguyu Türkiye'de ve Dünya'da Forex konulu iki başlıkla uzun uzun incelemek gerek, ben elimden geldiğince kısa başlıklar halinde bahsetmeye çalışacağım.
Öncelikle bu piyasayı cazip kılan iki tane unsur var, biri düşük maliyetler. Bir diğeri ise, kaldıraç. Dünya'nın genel görüntüsüne bakıldığında Türkiye'de 1/100 olan kaldıraç maks. seviyesinin Dünyada 1/300 - 1/400 olduğunu biliyoruz. Kaldıraç faktörünün aslında şöyle yorumlanması gerek en başında; piyasa bize maksimum bir kaldıraç kullanma fırsatı veriyor, lakin yüksek kaldıraç beraberinde yüksek risk getirdiğinden kar hedefi - stoplanma olasılığı oranına göre aslında etkin kaldıraç meselesini uygun seviyelerde tutmakta fayda var.
Şöyle ki; öncelikle etkin kaldıraç meselesini anlatalım.
Diyelimki 100 bin dolar bakiyeniz var ve 2 lot USD/TRY işlemi yaptınız, yani 200 bin dolarlık nominal değere sahip bir işlem açtınız. Burada ana paranız 100 bin dolar, işlem değeri 200 bin dolar olduğundan 1/2 etkin kaldıraç kullanmış olursunuz.
Ek olarak kaldıraç meselesinde, işlem hedefinize göre uygun seviyeleri seçmeniz önemli. Ne demek istiyoruz ?
Eğer işleme girmeden önce yaptığınız analizlere göre bir işlemde kısa vadeliyseniz, scalping benzeri 15 pip hedefiniz varken, 4 pip stoplanmayı göze alıyorsanız burada etkin kaldıraç miktarınızı makul seviyelerde yüksek tutabilirsiniz. Bu 1/100 kaldıraç kullanabilirsiniz demek değil tabiki. Fakat eğer büyük bir trend'e katılacaksanız, unutmayınız ki büyük trendler büyük düzeltmeler alır. Bu sebeple etkin kaldıraç faktörünün üzerinde iyi durulmalı ve mümkün mertebede yüksek tutulmamalıdır. Genel söylemler burada büyük trendlere girerken 1/10 kaldıraç seviyesinin geçilmemesi üzerine yoğunlaşıyor.
Ardından unutmayınız. Bazen önemli olan para kazanmaktan ziyade para kaybetmemektir piyasada. Bu psikoloji altında trade ederseniz, bir süre belki kar realizasyonlarında doyum noktasına gelmeden işlem kapatma problemi yaşayabilirsiniz lakin bu problemi çözmek ardından para kaybetme sorununu çözmekten daha kolay olacaktır.
Stop koymaktan vazgeçmeyin.
Duyacaksınız, stop koydum kaybettim, koymasaydım kaybetmeyecektim cümlelerini. Cümleyi irdeleyin ve sistematik nedenlerden dolayı belirlediğiniz ve her zaman alternatif bir senaryonuzun olduğu bölgelere stop koyunuz.
Stop koymakla beraber take profit seviyenizide önemle belirlemeyi unutmayınız. İşleme girdiğiniz seviye kadar, işlemden çıktığınız seviyede yüksek önem taşımaktadır.
Güncellemeler ile devam edeceğiz.
Başarılar.