Türkiye'de pek konuşulmayan, esasen pek ilgi çekmeyen bir mecra " Behavioral Finance".
- Dünya merkez bankalarının, siyasi aktörlerinin yoğun önem verdikleri bu meseleyi en yakın olarak FED'in faiz politikalarında gözlemliyoruz. Eylül'de yaparız olmazsa Aralık'ta, piyasada istihdam ve enflasyondaki hedeflerimizi gözlemliyoruz söylemleri aslında hep davranışsal finans dediğimiz hadisenin bir parçası. FED bu işi iyi biliyor elbet.
- Neden bu konuya girdim? Çünkü bu meselenin trader tarafınında bir karar kriteri olduğunu vurgulamak istiyorum, Hem de FED'in faiz artırımı konusundaki stratejisini incelemek için bu konuya bir aşinalık oluşmasını istiyorum.
FED der ki:
http://www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20150729a.htm
Elimizdeki son FOMC açıklamasına bakalım. İncelerseniz göreceksiniz, komitenin hassas olduğu iki konudan 1.si NFP tarafında bir sorun yok. İşsizlik oranı 5.3%'ten 5.1%'e geriledi. Ücret artışı ise gayet olumlu. Yani mesele görünmüyor, piyasada gayet bir toparlanma var.
- 2. koşul ise; biraz yoruma açık. Enflasyonun toparlanacağını düşünenlerde net bir kümelenme olmasa da işaretlerine, dokusuna inandığımız isimlerden biri olan Fischer geçen hafta Jackson Hole'de enflasyonun toparlanacağına inandığını söyledi. Hacmi dibe vurmuş FED Fund piyasalarında artık bir faiz hareketi ihtiyacı hakim.
- Gelişmekte olan piyasalar için faiz artışı hamlesinin özellikle incelenmesi gerekiyor. Diğer taraftan ek bilgi FED faiz artırımı ihtimalinin yani en başta bahsettiğimiz işin davranışsal finans aktörlerinin söylemleri Çin gibi zaten yavaşlama ve devalüasyon etkisi içerisinde olan merkezde yatırımcı güvenini azaltıyor. MSCI gelişen piyasa endeksini aşağı baskılayarak isteksiz volatiliteye sebep oluyor. Çin merkezindeki bu atmosferin FED faiz artırımı gerçekleştiği ihtimalle beraber GOÜ tarafında nasıl sonuçlar doğuracağını da ayrı bir içerik ile paylaşacağız.
- Tekrar konumuza yoğunlaşalım. Esasen faiz artışı daha önceki dönemlere kıyasla gerçek anlamda net bir sıkılaştırma olmayacak. Sadece daha az gevşek bir döneme geçiş olacak. Şu net ki; geciken faiz artışı artık gelmeli. Kişisel fikrim FED Eylül ayı faiz artışını kesinlikle yapmalı yada piyasaya yeni bir hikaye yaratmalı. Bu hikaye kısmında da kişisel olarak farklı bakışlarım var.
- FED meselesine değinmek için aslında bu yazıyı paylaşıyorum ama, sonuç olarak merak edildiğini bildiğim için TL duruşuna da değineceğim. TCMB son yaptığı açıklama da kendi faiz duruşu ile ilgili öncelikli olarak izleyici tarafta olmaktan yana, yani FED'in hamlesini görüp hareket etmekten yana duruş sergilediklerini paylaştılar. Bu tartışılabilir, ama özelinde bu hamleyi doğru buluyorum. En azından FED öncesi faiz artışına giden bir TCMB'nin çözüm yolunu böyle bulacağına inanmıyorum.
- Piyasa fiyatlamalarına bakınca;
Long-Short hangi tarafta olunacağına bir para biriminde karar verirken, trend gibi kavramların yanında volatiliteye bakmak böyle zamanlarda önem kazanıyor. USD/TL volatilitesi üzerinde temel olarak konuşmamız gereken belirsizlikler ile beraber TL long gidilmesini zorlaşıyor. FED'in kendi iç dinamiklerine ek TL'nin siyasi belirsizlik pekiştirmeleriyle yeni zirvelere ilerleyişi yabancı yatırımcı tavrını TL'den yana kılmıyor. Yeni psikolojik zirveler 3,0 üzeri fiyatlamalar deneniyor. Opsiyon kırılımlarının, yıl kapanışı sonuna yakın 3,0 strike üzeri opsiyonların bir süre fiyatlamaları zorlayacağını düşünsem de aklıma yakın geçmişte ki dolar 2 TL üzerini görür mü? söylemleri üzerine bu günlere gelişlerimiz düşüyor.
Özetle; TL tarafında gerek FED tavrı, gerek TL iç dinamikleri yıl sonu USD talebi olacağını düşünmem, siyasi belirsizlik, terör sorunu gibi meseleler yüzünden iyimser değilim şimdilik.
- Seviye duymak isteyenlere yıl kapanışı ile 3,20 fiyatlamalarını test edebileceğini düşünüyorum piyasanın.
Yine konuşuruz bu ay pek sakin geçeceğe benzemiyor...
Sy