Bu hafta EUR/USD için oldukça yüksek öneme sahip olacaktır. Yarın gerçekleşecek olan AMB toplantısı ve Cuma günü TDİ verisi önümüzdeki sürecin daha net görülmesini sağlayacaktır. Öncelikle Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı için 3 seçenek karşımıza çıkmaktadır. Ya parasal genişlemenin miktarını artıracak, ya zamanını genişletecek ya da mevduat faiz oranını biraz daha indirecektir. Her durumda da Euro’nun değer kaybı beklenecektir. Bu sebeple kısa vadede Eurusd paritesinde düşüş fırsatı hala geçerlidir. Şu anki fiyatlara bu beklenti tabii ki dahildir fakat haber açıklandığı sırada traderların kısa vadeli işlemler açması beklenir ve bir miktar daha düşüş görülebilir.
Cuma günü açıklanacak TDİ verisi ise bu ay daha az öneme sahip diyebiliriz. Çünkü veri kötü gelse bile Fed’in faiz artırımı kararını etkilemeyecektir. İstihdam ve büyüme rakamlarında istediğini elde eden Fed, sadece enflasyon verilerinden etkilenebilir.
Bu bilgiler ışığında pariteye uzun vadede baktığımızda 200 günlük üssel hareketli ortalama destek direnç olarak çalışmaktadır. 1.12 altında kaldığı sürece uzun vadeli trend düşüş kabul edilebilir. Orta vadede ise 1.0840 seviyesi kuvvetli direnç bölgesidir. En önemli destek ise Mart ayında gördüğümüz 1.0450 bölgesi olacaktır. Orta – uzun vadeli yatırımcılar 1.0840 geçilmediği sürece kademeli satış işlemlerinde bekleyebilirler.
Kısa vadeli baktığımızda ise yine düşüş trendi görülmektedir ve 1.0640 ilk direnç bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rakamın aşılması halinde 1.0690 hedeflenebilir. Fakat bu rakamın üzerinde saatlik kapanışlar görülmediği sürece hedef yeniden 1.0550 bölgesi olacaktır.
Teyit alma adına Dax grafiğine de göz atabiliriz. Bilindiği üzere Dax yükselişte olduğu sürece Euro’da düşüş baskısı devam etmesi beklenir.
11.000 üzerinde kaldığı sürece ve yükseliş trendi kırılmadığı sürece yükseliş baskısının devamı beklenebilir. 11.440 kısa vadeli ilk direnç konumundadır. Bu rakamın kırılması halinde de 11.800 hedeflenebilir.