Geçtiğimiz birkaç hafta içinde ABD’de şirketlerin 2012’de son çeyrekte göstermiş olduğu performansın oldukça yüksek kârlılık verileriyle kendisini göstermesinin ardından dolar faizlerinde belirgin yükselişler yaşandı. Ancak aynı durum Avrupa açısından geçerli olmamasına rağmen hisse senedi piyasalarındaki risk iştahının yükselmesi beraberinde doların satılmasına neden olurken aynı zamanda Avrupa’da finansal krizin yarattığı yaralarının önemli ölçüde sarılmış olması euro’nun güçlenmeye devam etmesine neden oldu. Bu gelişmeler bir araya geldiğinde euro/dolar paritesinin hızlı yükselişi anlaşılır kabul edilebilir. Yükselen dolar faizlerinin ve hisse senedi piyasalarının dolar üzerinde birbirlerine olan ters etkisinde şimdiye kadar galip gelen hisse senedi piyasaları etkisi bu hafta da devam edecek olursa o zaman euro/dolar paritesinin bir miktar daha yükselmesinden bahsetmemiz mümkün. Bu hafta içinde ABD’de açıklanacak ekonomik veriler oldukça önemli. İstihdam, sektörsel büyüme verileri ve ekonomik büyüme verileriyle birlikte bir de ISM verileri piyasada oldukça belirgin hareketlere neden olabilir. Özellikle hafta sonuna doğru hem ABD hem de Çin’de açıklanacak olan fiyat endeksi verileri eğer belirgin şekilde yükselişlerin olduğunu gösterirse, o zaman paritedeki yükselişin 1.35’li seviyelerin üst katmanlarına kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Ben bu yükseliş sürecinde paritedeki dalgalanmaların belirginleşeceğini düşünüyorum. Yani haftalık bazda dalgalı ve hareketli seanslar olacak. Bu nedenle alım yapmak üzere düşüşleri beklemek faydalı olur.
Günlük Strateji: 1,3390’ın altı kırılmadığı sürece, 1,3410 seviyesinden 1,3510 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.