Herkese Merhaba,
EUR/USD nin çok uzun bir süredir büyük bir istikrarla sürdürdüğü düşüş trendine biraz geçte olsa inanmamız gerekiyor. Orta ve kısa vadede EUR/USD paritesinin yükselmesinin tek yolu ABD nin 3. parasal genişlemeyi açıklamasıdır. Bu ay sonundaki FED toplantısından bu kararın çıkabileceğine yönelik beklentiler olsa da ben bu kararın açıklanmayacağı taraftarıyım.
Kısa vadede neler olabileceğine bakarsak eğer, ilk olarak bugün saat 15:30 da açıklanacak olan ABD istihdam verileri önem arz ediyor. ABD işsizlik verilerinin kötü gelmesi durumunda artacak olan 3. parasal genişleme beklentileri kesinlikle EURO'yu bir miktar güçlendirecek ve pariteyi yükseltecektir.
Fakat teknik analiz öyle söylemiyor. Aşağıdaki grafiği incelerseniz eğer, Yaklaşık 1 aylık bir sürede oluşmuş O-B-O formasyonunu görmeniz mümkün. Bu formasyonun gerçekleşmesi durumunda 1.2200 ler hedef. Hatta 1.2200 kırılırsa tekrar yeni bir dip görmemiz mümkün.
Aslında bu durum en başta bahsettiğimiz istikrarlı düşüş trendi mantığına da en uygun senaryo.
Ek olarak, ABD'de haftalık işsizlik başvurularının kötü gelmesi beklense de geçtiğimiz günlerde açıklanmış olan son zamanların en iyi "Perakende Satışlar" verisi kafa karıştırıyor. Perakende satışların yüksek olması üretimin de iyi olduğu ve dolayısıyla istihdamın düzelme eğiliminde olduğunu ifade ediyor olabilir.
Kısacası piyasa beklentisi her ne kadar ABD verilerinin kötü gelmesi yönünde ise de Teorik açıdan bakacak olursak işsizlik verilerinin kötü gelmesi düşük ihtimal.
Bugün saat 15:30 da dikkatli bir şekilde veriler takip edilmeli. "Devam eden işsizlik başvuruları" ve "haftalık işsizlik başvuruları" aynı anda beklenenin altında gelirse (yani pozitif) EUR-USD hızlı bir düşüş yaşayabilir.
Fakat piyasa beklentisini de göz ardı etmemek lazım. Bu nedenle saat 15:30 haberleri öncesinde işlem yapmak risk arzediyor.
Herkese Bol Kazançlar,
Çağrı Ekebil
KURIZLE.com