EUR/USD paritesi için ilginç, yükseliş ağırlıklı ve format dışı bir haftaydı.
Fazla yorum yapmaya gereke yok, hem teknik açıdan hem de Avrupa Merkez Bankası Başkanının açıklamaları euro da yükseliş getirdi. Ancak bu yükselişin kalıcılığı ve bulunduğu seviye yakında izlenecektir. Ayrıca USD/JPY paritesindeki güç kaybı da diğer para birimlerine alış getirdi bunu da göz ardı etmemeliyiz.
Rakamlarım şöyle;
Aşağıda 1.3155 kırılması ve 1.3075 altındaki kapanışlarda negatif hava yükselecektir. Bu durumda ben sadece 1.3155 ve 1.3110 kırılmalarını izliyor olacağım. 1.3110 kırılması bizi hızlıca 1.3075 rakamına götürecektir. Ne zaman 1.3075 altında kapanışlar izliyoruz bilinki satış baskısı artacak ve bizi sırasıyla 1.3030 ve 1.2990 aralığına götürecektir. Eğer 1.2920 kırılacak olursa satışlar daha da sertleşecektir. Bu aşağı senaryo için takip edilmesi gereken strateji, 1.3075 altı olmadıkça aşağı gidişat zor. Buna dikkat.
Yukarıda ise 1.3245 ve 1.3300 rakamları var, 1.3300 kırılması alışları güçlendirebilir ve bizi 1.3365 ve 1.3440 aralığına götürebilir. Bu ihtimali pek görmesem de 1.3075 kırılmadan kısa önermem hata olur. Malum paritelerdeki yön ve momentum hareketleri tepe ve dip aramak veya bulmak isteyenlere acı çektirmek üzerine kurulmuş durumda. Rakamlar net, sabırla önemli seviyeleri izlemek ve karar aşamasında rakamlara saygı dymak en iyi strateji olacaktır.
Önemli destek ve direnç seviyelerim sağdaki tabloda incelenebilir. Ayrıca web sitemde seans odası canlı bölümünde seans içi her gün canlı piyasa yorumlarımı takip edebilirsiniz.