EUR/USD paritesinde volatilitenin yoğun olduğu günler geçiriyoruz.
Dün Euro bölgesinden gelen Alman ZEW piyasalara moral aşıladı, ardından açıklanan aylık bazda “Endüstriyel üretim” verisinde negatiflik gözlesekte yıllık bazda açıklanan “Sanayi üretimi” verisi yine temel olarak Euro’nun görüntüsünü toparladı. Yine dün ABD tarafından aylık bazda “Çekirdek perakende satışları” verisi açıklandı ve 0.5% ile pozitif görüntüdeydi. Hemen ardından aylık bazda gelen “İthalat fiyat listesi” ve yine aylık bazda “Perakende satışlar” verisi beklenenden negatif geldi.
Dün 1,3299’dan açılan piyasa 1,3259’dan kapandı, gün barda satıcıydık. Zirve noktasında 1,3316 seviyeleri, dip seviyelerinde 1,3233 seviyeleri test edildi. Şimdi bugün neler olabilir, olası senaryolar neler, parite bir trend içerisinde mi incelemek isteriz.
Bugün, sabah saatlerinde “Alman GDP” yine Euro adına piyasalara bir parıltı saçtı, gün içerisinde TR saati ile 12’de Euro bölgesi geneli GDP rakamları açıklanacak ve beklenti pozitif. Ardından TR saati ile 15:30’da ABD PPI aylık ve yıllık bazda piyasalarda bekleniyor olacak. ABD tarafında da beklenti bir miktar negatif yönde. Akşam Federal açık piyasa komitesi üyesi Bullard acıkmaları ile son olarak piyasaya yön verecektir.
Teknik görünüme bakmak isteriz.
Fib. Seviyeleri çok iyi çalışıyor, grafikte ok içerisinde belirttik. 1,3230 seviyesi önemli bir destek konumuna geldi piyasada. Ayın 5’, ve 13’ünde piyasada dip yapılan ve tepki alınan önemli bir bölge. Altta eklediğimiz RSI göstergesi satıcıların doyum noktasına geldiğini ve yukarı bir dönüş olabileceğini
gösteriyor. Bugün analizimizin ilk satırlarında bahsettiğimiz Euro ışıltılı verilerin üzerine teknik olarak pekiştirmemizde kaybedilmemesi gereken 1,3220 seviyemiz net olarak vurgulanmalı. Bu ihtimalde piyasa kendini ileride, 1.3270-75 seviyesi üzerinde gün kapanışlarına götürmeli alıcıların devam etmesi için. Bu ihtimalde tekrar 1,34’lü seviyelerde alıcı pozisyonlar gözleyebiliriz. Varlık alımları ile ilgili sınırlandırılabileceği söylemlerinin piyasaları spekülasyona götürdüğü bu günlerde, örnek: gold EUR/USD paritesinin aslında güçlü duruşunun olduğunu söyleyebilir ve belirttiğimiz seviyelerin kaybedilmemesi halinde piyasanın birkaç gündür satıcı seyrinin sağlıklı alış trendi için şimdilik bir düzeltme olarak yorumlanması gerektiğini aktarabiliriz.
Fiyatlara odaklanmanız ve stop koyarak devam etmeniz önerisiyle.
Başarılar.