EUR/USD haftayı yükselişle kapattı. Ancak yükselişin momentumlu olduğunu söyleyemeyiz. Bu yükselişi şimdilik kısa vadeli bir trendden ziyade, tepki olarak görmek gerekir ve bu tepki hala 7 kasımdaki sert düşüş gününün fiyat alanı içerisinde hareket ediyor.
EUR/USD, orta vadede 1.2754 dibinden itibaren oluşturduğu trendi daha uzun vadeye taşımak istiyor. Ancak bu istek, 1.38 seviyelerindeki ufak taşkınlıktan sonra 1.3294’e değen sert düşüşle ciddi bir yara aldı. Gerçekleştiği süreye bakarsak düşüşte de bir miktar aşırılık olduğu görünüyor. Zaten ardından gelen tepkinin sebebi bu olsa gerek.
Önümüzdeki hafta paritenin öncelikle, şu an 1.3596’da bulunan bollinger orta banda kavuşma çabası içerisinde olacağını düşünüyorum. Bu hareketin yarıda kesilmesi olasılığına karşı kritik seviyem 1.3405. Bu seviyenin altında kapanış grafikte kırmızı çizgiyle gösterdiğim bir trend oluşumu başlatabilir.
Genel gidişatta bir fikir edinme ve riski kontrol etme anlamında Elliot sayımlarına gözucuyla bakmayı faydalı buluyorum. Ancak daha fazlasını beklememek gerekir. Çünkü fiyat kalıpları müdahalelerden etkileniyor. Merkez bankalarının, asli görevleri olan fiyat istikrarını sağlama amacıyla para birimlerine sık sık müdahale etmekten hoşlandıklarını biliyoruz.
2008 yılından itibaren cycle ölçekte devam eden üçgen kalıbın [E] dalgasının sonlanmış olma ihtimali var. Bu durumda yeni orta vadeli hedefin 1.18’den daha aşağısı olması gerekir. Buna bağlı olarak alt dalgalarda minör 1 veya 2 içinde olmalıyız. Ancak [E] dalgasının, ideal hedefi olan 1.44 seviyesinin uzağında kalması, pek sık görülmeyen bir düzeltme şekli olan üçlü zigzag ihtimalini gündeme getirebilir. Bu ihtimal gerçekleşirse 1.3832 üstünü görebiliriz.
İlyas Uzuner (Bilgeanalist)