Merhabalar,
EUR/USD'de son analizimizde 1.3542 seviyesinin 1.37'li hedef için önemli bir vazgeçme seviyesi olduğunu belirtmiştik. Bugün itibariyle 1.3542'den daha aşağısının görülmüş olması ve ayrıca elliott sayımlarında minor 2 (veya minor B)'nin alt sayımlarda tamamlanmış görüntü sergilemesi, paritede yön değişikliği olabileceğine işaret ediyor.
Elliot sayımımızda kalıpları güncel olarak değerlendirdiğimizde daha önce XX olarak işaretlediğimiz Etiketin A olarak değiştirilmesi uygun olacaktır. Zaten bu değişikliğin şimdilik bize bir yansıması yok. Ana alternatif üzerinden, yani minor 1 ve 2 üzerinden sayımı yorumladığımızda minor 3'ün başlamış olabileceğini görmekteyiz. Takip ettiğimiz bu alternatife göre paritenin önünde aşağı yönde çok uzun bir yol gözüküyor. Ancak şimdilik bizim odaklanmamız gereken kısım 1.3294 seviyelerinin biraz aşağısı. Zaten ikinci alternatifimizin de bu yolu kullanacak olması bizi önümüzdeki günlerde düşüşlerin devam edebileceği yönünde ikaz ediyor. Burada önümüzdeki bir kaç gün için kritik önemi olan seviyemiz 1.3542. Bu seviyenin altında kaldığımız sürece sırasıyla 1.3460, 1.3388 ve devamında 1.3294 hedef haline gelebilir. Kısa vadede ana sayımda değişikliğe gitmemizi gerektirecek tek durum, paritenin yeniden 1.3621 üstüne çıkmasıdır.
Trend yönünden baktığımızda paritenin temmuz ayından itibaren başlattığı trend hareketini (kırmızı renkli kanal) düzgün bir şekilde devam ettiremediğini ve trendin hem kırıldığını, hem de eğilip bükülmeye başladığını görüyoruz. Bu durum bize orta vadeli trend yönünün değişmiş olabileceği hususunda ipuçları vermektedir. Bu anlamda paritenin kısa süre içerisinde kendini 1.3621 üstüne atamaması ve grafikte gösterdiğim sayım doğrultusunda ilerlemesi durumunda gri renkle gösterdiğim kanalın yeni trend olması ihtimali yükselecektir. Böyle bir durumda trend yönünde açılacak işlemlerin çok daha kazançlı sonuçlar doğuracağı açıktır.
Sonuç: paritenin 1.3542 seviyesi altında kalmaya devam etmesi halinde hem elliott sayımı hem de aşağı yönlü trend gündeme geleceğinden bu durum satış yönünde işlemlerle değerlendirilebilir. 1.3542 üstünde hareketlerde temkinli olunmasında fayda görüyorum. Paritenin 1-2 gün içerisinde 1.3621 üstüne çıkması, yukarı yönlü trendin henüz bitmemiş olduğunu teyit edecektir. Olası bir 1.3621 üstü harekette fiyat hızla yukarı yönlü kanalın üstüne hareketlenebilir.
Herkese sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.