EUR/USD paritesi christmas tatiline yaklaştığı bugünlerde özellikle dış piyasalardan gelen haberlerden çok etkilenmekte ve bu haberleri fiyatlamaktadır. Ancak her ne kadar dışarıdan gelen veriler fiyatlansa da teknik olarak beklenilen düzeltmeler ve bu düzeltmelerden sonra yaşanacak normal seyir paritenin uzun vadeli seyrinin devam etmesi açısından gerekli bir koşuldur. Bu hafta başından itibaren beklediğimiz düzeltme yükselişleri dün Euro bölgesinden gelen haberler neticesinde gerçekleşmiş ve EUR/USD paritesi 1,3195 seviyesine kadar gerilemiştir. Bu yükselişle beraber alım bekleyenlerin 1,3330 ve 1,3500 seviyelerine kadar yükselir düşüncesi ile trenin son vagonuna binmesine neden oldu. Tren 1,3195 durağında dururken hızlı bir kalkış gerçekleştirdi ve çoğu alışçı bu durakta inemedi. Peki trenin durduğu 1,3195 aslında son durak mıydı? Bu sorunun cevabını 1,30 desteğinin kırılıp kırılmaması ile netleştirebiliriz. Eğer EUR/USD paritesi 1,3000 desteğini kırarsa 1,2940 ve 1,2860 seviyelerine kadar inmesi beklenilmektedir ve bu da 1,3195 seviyesinin son durak olduğunun göstergesidir. Ancak eğer parite 1,3000 desteğini kıramaz ve yükselmek isterse bu sefer parite 1,3195 direncinin de üzerine çıkmak isteyecektir. Bu yükselişlerde de hedef olarak 1,3265 ve 1,3330 belirlenebilir. Yapmış olduğumuz her analizde düşüş trendi içerisinde olan EUR/USD paritesinde yaşanılacak olası yükselişleri satış fırsatı olarak belirtmiş ve trend yönünde işlem açılmasını önermiştik. Hala daha düşüş trendi içerisinde olduğumuzda trenin son vagonuna binmektense ön vagonlara binmek hem riskimizi azaltacak hem de kazancımızı artıracaktır.
Pivot;1,3100
Destek; 1,3025– 1,2980–1,2930
Direnç; 1,3072– 1,3140–1,3195
Kudret AYYILDIR
LiderForex Başanalist