EUR/USD paritesi gün içerisinde sakinliğini korumaktadır. Çünkü karar verme aşamasında olan EUR/USD paritesinde 1,3025 altında yapılacak günlük kapanışlar paritenin düşüşüne katkı sağlayacağı gibi 1,3025 üzerinde yapılacak günlük kapanışlarla tekrar yukarı yönlü atağını başlatacaktır. Genel görünümün orta ve uzun vade olarak ayırmak gerekmektedir. Çünkü pastanın bütününe baktığımızda 1,26 ve 1,3350 seviyeleri kritik seviyeler olduğunu ve bu seviyelerden hangi yöne doğru kırılış gerçekleştirirse o yönde hareketlerin olacağını söyleyebiliriz. Pasta’nın bütününe bakmazsak 1,3025 seviyesi paritenin kısa ve orta vadeli hareketlerine yol gösterecektir. Çoğunluğun EUR/USD paritesinde 1,3320 seviyeleri görüldüğünde yukarı doğru atak başlatacak düşüncesi paritenin gerilemesine neden olmuştur. Çünkü piyasalarda eğer bir yön net bir şekilde belirtilir ve herkes o yöne doğru hareket ederse beklentinin tam tersine hareket etmesi psikolojik bir durumdur. Parite şuanda 1,300 seviyelerinde hareket ederken şimdi de aşağı yönlü baskının oluştuğuna dair haberler çıkmaktadır. Bu yüzden de gerek yukarıda gerekse aşağıda işlemlerde terse yakalanmamak için sabırla beklemek gerekmektedir. Peki bizler ne yapacağız sorusuna da öncelikle kısa, orta ve uzun vadeli işlem stratejisinin hangisini benimsediğinizi bilmeniz gerekmektedir.
Kısa Vade İçin; 1,3080 direnci altında düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir. Ancak 1,2980 desteğinden defalarca dönen parite bu dirence yaklaşmak isteyebilir. Bu yüzden de 1,3080 yakınlarında zarar durdur belirtmek şartıyla satıcılı seyirde yer alabilir.
Orta Vade İçin; 1,3025 seviyesinin altında ya da üzerinde günlük kapanış yaptığını görmek ve buna göre işlem stratejisi oluşturmak gerekmektedir. Özellikle bugün ve yarın yapılacak günlük kapanış paritenin orta vadeli işlem stratejisi oluşturmasında etkilidir. Eğer parite 1,3025 desteği altında kapanış gerçekleştirirse 1,26 hedefleneceği gibi 1,3025 desteğinin üzerinde günlük kapanış yapması durumunda ise 1,3350 seviyesi hedeflenecektir.
Uzun Vade İçin; Herkesin merakla sorduğu ve parite artık uzun vadede nereye gidiyor sorusunun cevabı da 1,2600 ile 1,3350 seviyesine göre belirlenmiştir. Parite için uzun vadeli beklentilerin 1,20 seviyesi olduğunu daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Goldman Sachs, Jp Morgan, Commerzbank, Citibank gibi yatırım şirketlerinin de bu seviyeleri beklediğini söyleyebiliriz. Ancak bu seviyenin gerçekleşebilmesi için öncelikle 2012 yılı dip seviyesi olan 1,26 desteğinin kırılması gerekmektedir. Bu destek üzerinde kaldığı müddetçe yukarılara çıkmak isteyecektir. Yukarıda ise bir ara konuşulan 1,40 seviyelerin oluşabilmesi için çok fazla bariyer mevcuttur. Çünkü 1,3350 direncinin üzerinde 1,35 ve 1,3650 belirleneceği gibi paritenin 1,40 seviyesine çıkış gerçekleştirebilmesi için öncelikle 1,3650 direncini geçmesi gerekmektedir. Ama şu da bir gerçek ki 1,3350 direncinin geçilmesi bu düşünceleri kuvvetlendirecektir ve EUR/USD paritesi boğa piyasasına adım atmış olacaktır.
Genel olarak EUR/USD paritesi ile ilgili beklentilerimizi sizlerle paylaştıktan sonra son olarak piyasalardaki psikolojik baskı ve sabırsızlık neticesinde gerek yukarı gerekse aşağı yönlü işlem stratejisinde zarar görmüş yatırımcılar görmekteyiz. Bu tür piyasalarda başarılı olabilmek için öncelikle sabırlı olmamız ve doğru psikolojiye sahip olmamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Piyasaların bu tür karar verme durumlarında sabırla beklemek gerekmektedir.
Pivot;1,3080
Destek; 1,2950-1, 2915-1,2880
Direnç; 1,3050-1,3155-1,3190
Kudret AYYILDIR
LiderForex Başanalist