EUR/USD paritesi geride bıraktığımız hafta sert yükseliş ve düşüşlerle kendinden söz ettirmiş ve kritik bir noktada haftalık kapanış gerçekleştirmiştir. Daha önceki analizlerimizde de uzun vadeli düşüş baskısının parite üzerinde etkili olduğunu ve hedeflerin 1,3145 ve 1,3020 olduğundan bahsetmiştik. 6 merkez bankasının müdahalesi ile 1,3540 seviyesine çıkan EUR/USD paritesinde de hedeflerimiz değişmemiz yaşanılan bu yükselişte uygun satış fırsatları ile desteklenmiştir. Cuma günü 1,3540 seviyesinden başlayan düşüşler paritenin 1,3360 seviyesine kadar gerilemesine neden olsa da kapanışını 1,34 seviyesinde gerçekleştirdi. Geçen haftaki gibi yukarı doğru geple açılan EUR/USD paritesi bu boşluğu hemen kapattı ve tekrar 1,34 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Ancak gerek teknik olarak ters cup formasyonunun oluşması ile 1,3275 seviyesinin hedeflenmesi, gerekse geçen haftaki gep’i tamamlama düşüncesi ile 1,3230 seviyesini hedeflemesi paritenin düşüş baskısına maruz kalmasına neden olmak için sebepler olabilir. Bu düşüşlerin gerçekleşmesi için paritenin öncelikle 1,3360 desteğini kırması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrar 1,35 hedeflenecektir. Ancak dış faktörlerin etkisinin özellikle bugünden itibaren etkisini göstereceğine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden de mümkün olabildiğince kısa vadeli işlemlerle yıl sonuna kadar işlem stratejisini gerçekleştirmelidir. Bugün özellikle euro bölgesi için Türkiye saati ile 12’de gelecek olan perakende satışlar verisi ile ABD’den Türkiye saati ile 17’de gelecek olan ISM İmal Olmayan Endeks haberleri önem derecesi yüksek olarak belirlenmiştir. Günün sonunda da Türkiye saati ile 19.10’da Chicago Fed Başkanı Evans ın Konuşması paritede hareketliliğe neden olacaktır.
![](http://a1112.hizliresim.com/s/5/xf0q.gif)
Pivot;1,3470
Destek; 1,3340 – 1,3305 – 1,3255
Direnç; 1,3440 – 1,3500 – 1,3540
![](http://a1112.hizliresim.com/s/5/xf0q.gif)
Kudret AYYILDIR
LiderForex Başanalist