EUR/USD’da TOBO’ya Dikkat! / Emre ÇAYIRLI
EUR/USD paritesi, Yunanistan’ın borç gündemi ile çalkantılı günler geçiriyor ama pariteyi teknik olarak incelediğim zaman Ters Omuz Baş Omuz formasyonun tamamlanmak üzere olduğunu görüyorum.
22 Haziran 2015 tarihinden sonra kısa vadeli düşüş trendinin etkisinde bulunan parite fiyatı 1.1410 seviyesinden bu yana geriliyordu fakat iki gündür bu trendin üzerinde fiyat hareketi oluştuğu görülmekte. Trend içerisinde görülen en düşük fiyat seviyesi olan 1.0915 ile trend başlangıç seviyesi olan 1.1410 arasından yapılan Fibonacci hesaplamasına göre Fibo 38,2 seviyesi üzerine geçilmiş durumda.
Fibonacci 38,2 üzerinde ise 1.1120 seviyesi oldukça kritik bir direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge altındaki fiyat oluşumu ise Ters Omuz Baş Omuz’u işaret ediyor. Teknik göstergelerden MACD ise düşüş trendinin başladığı tarihten sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiş durumda. İlerleyen saatlerde 1.1120 seviyesi üzerinden kalıcılık sağlanması durumunda kademeli olarak 1.1300 bölgesine doğru yükseliş yaşandığı görülebilir.