çok kısa bir süre içinde 1.92 seviyesinden sert geri çekilmeyle yatırımcısını üzen dolar yatırımcıları daha önce de olduğu dibi şimdi de haklı olarak temkinli davranıp her yükselişi fırsat olarak görüp satışta bulunuyorlar ve içeride artık doların yükselşi doğal olarak frenleniyor.
euroda ise durum farklı
şu sıralar yunanistandaki borç sorununun acı reçetesini halk ödese de euro bölgesine kısmi bir rahatlama getirdi ve euro'nun yeniden güçlenme sinyalleri vermesini sağladı.fakat bu kısa yükseliş tekrar yine yunanistanın kurtulmasının kolay olmayacağı açıklamalarıyla satışı beraberinde getirerek iki gün içinde euro/dolarda 1.33 seviyelerinden tekrar 1.30 seviyesinin altı test edildi.euro/TL de buna paralel 2.30 altını yeniden gördü.
şimdi beklenen olası durum analizini yapacak olursak;
avrupadaki borç sorununun çözüleceği beklenen bir durum değil fakat almanyanın euro'dan sağladığı ticaret avantajından vazgeçmesi yani euronun gücünü yitirmesine izin vermeyeceği de aşikar.böyle bir durumda ortaya şu sonucu çıkarabiliriz;
euro/dolarda 1.30 destek seviyesinin altına her iniş alım fırsatı olarak değerlendirilmeli ve tabii ki 1.33 1.34 seviyeleri de satış için değerlendirilmeli.
dövizin TL karşısındaki tutumuna bakarsak da kısa vadede kısa vade diyorum çünkü daha önce de açıklanan para politikasına paralel olarak gelen piyasa verilerinin de desteklediği TL'nin değer kazanma eğilimi yaz sonuna kadar devam edeceği artık aşikar olmaya başladı.kısa vadede yapılacak eylemler ise
euro/TL de 2.30 altı her seviye alım 2.34-35 üstü her seviye satış fırsaatı olarak değerlendirilmeli dolar/TL'de ise 1.75 seviyeleri alım 1.78-80 bandı satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
daha geniş bandda ve uzun sürede işlem yapmak isteyen yatırımcılar dikkatli olmalılar çünkü TL'de değer kazanma en azından değer yitirmeme politikası uygulanırken uzun vadede dövize yatırım yapmak çok kazançlı görünmüyor.
bol kazançlı günler dilerim. . .