Piyasalar, koronavirüsün Çin kontrolünde olduğu ve küresel ekonomiyi etkilemeyerek Çin ekonomisinde de sınırlı bir etki yaratacağı beklentisiyle sınırlı düşüş yaşamış ve ardından yeniden toparlama göstermişti. Ancak geçen hafta itibariyle durum değişti. Virüs, Çin dışında görüldüğü ülke sayısını, can kaybını ve vaka sayısını artırdı. Öte yandan virüs nedeniyle ekonomi üzerindeki riskler de belirginleşmeye başladı.
Avustralya, Güney Kore, Japonya ve Euro Bölgesi’nde son göstergeler ticaretin ve üretimin azaldığını gösteriyor. Cuma günü açıklanan ABD ön PMI verilerinde de oldukça sert düşüş yaşandı. Yani Çin ekonomisindeki sıkıntı kendisiyle ticaret yapan ekonomileri de beklenenden fazla etkiledi.
Haftayı düşüşle kapatan piyasalar, yeni haftaya da oldukça moralsiz başladı. Asya ve Avrupa borsalarındaki düşüş hızlanırken S&P %2 geriledi, ABD 30 yıllık tahviller ise rekor seviyeye çıktı. Hisselerdeki düşüş hızlanırken ons altın ise 1,687$ seviyesine çıkarak beklentimizden çok hızlı atak gösterdi.
Ons altında 1,660$ seviyesini direnç olarak izliyorduk, ancak hafta açılışında kıymetli metal %2,5 primle sert atak gösterdi ve 1,687$ seviyesine çıktı, fiyatlamada 1,700$ psikolojik direnç konumunda olurken sert yükseliş sonrası yaşanacak soluklanmada ilk olarak 1,640$ seviyesini takip edeceğiz. Önemle izleyeceğimiz seviyeler, 1,660$ üzerinde 1,700$-1,730$ ancak 1,660$ üzerindeki atakların düzeltmesi çok olası görülüyor bu nedenle geri çekilmelerde 1,640$ ve 1,615$ destek konumunda.
Ons altındaki yükseliş trendinin yıl içinde sürmesini bekliyoruz, ancak son haftada %6 üzerinde yaşanan sert atağın bir miktar düzeltmesi olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.
Yurt içinde ise İdlib üzerinden Rusya ile gerginlik sürüyor, ABD ise durumu izlemeye devam ederken patriot konusunda da olumlu bir durum henüz yok. Öte yandan TL’nin faiz cazibesinin azalması ve enflasyonun da son ayda yükselişini sürdüreceği beklentisi TL’deki siyasi baskının üzerine eklenerek değer kaybını hızlandırıyor. Bugün Gram altın 333 TL’ye çıkarak tarihi rekorunu yükseltti, dolar kuru ise 6,15’e yaklaştı.
Gram altında yine onsa bağlı hızlı hareketler görülüyor. Küresel ve yurt içi risklerin artması durumunda 340 TL ana hedefi test edilebilir. Sert atak sonrası geri çekilmelerde ise 318-315 TL bölgesini destek olarak izleyeceğiz.
USD/TRY kurunda 6,09 üzeri fiyatlama korundukça 6,22 hedefli yükseliş isteği devam edebilir. 6,22 kurda oldukça önemli bir seviye ve aşılması durumunda enflasyonda da ciddi bozulmalar başlayabilir. Yaşanacak olası geri çekilmelerde 6,04-6,0 bölgesini izleyeceğiz.