Cuma akşam saatlerinde USD/TRY’nin 6,04 seviyesine kadar yükselmesi, piyasalarda ufak bir tedirginlik yarattı. Öncelikle bir kez daha vurgulamakta fayda var. Ekonomi yönetimi uluslararası alanda rekabet edebilecek seviyede bir TL istiyor. Türkiye zaten her yıl en az enflasyon oranı kadar para birimine değer kaybettirmeli. 2019 yılsonu kapanışının 5,95 olduğunu ve aradan geçen 40 günlük süreyi de hesaba katarsak kurun bugün 6 TL seviyesinin üzerinde olması doğal. Dün akşam saatlerinde BDDK’dan gelen düzenleme ile swap işlemleri tekrar düzenlendi. Ağustos ayında %25 ile sınırlandırılan işlemler %10’a indirildi. Kurun beş kuruş gittiği günlerde yapılan bu düzenlemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ancak belli ki ekonomi yönetimi bir süre daha kurun ilgili TL seviyesinin üstüne çıkmasını istemiyor. Yeni bant 5,95-6,10 aralığı olacak gibi duruyor.
Borsada ise yatay seyrin devam edeceğini düşünüyorum. Kısa vadede 119.000 seviyesinin bir kez daha test edilmesi beklenebilir. 124.500 aşılmadıkça yatırımcıların kısa vadede yukarı yönlü hareketleri kar satışı için kullanmaları beklenebilir.