Türk piyasaları ile ilgili son yazımda makro ekonomik olaylara değinmiştik. Avrupa Merkez Bankası hamlelerini yaptı fakat hem piyasada yeterli bulunmaması hem de beklentilerin gerçekleşmesi ile pozisyonların bir kısmının kapatılması ile borsalarda düşüş ve EUR/USD paritesinde yükselişler gördük. Genel olarak borsalardaki düşüş baskısı Bist endeksini de etkiledi ve Türk Lirası’nda düşüş baskısını oluşturdu. Yine ayın ortasında Fed faiz kararını göreceğiz ama piyasalar şimdiden bir faiz artırımına hazır görünüyor. Tekrar belirtmekte fayda var, karar sonrası fiyatlamanın kısa sürmesi ve tekrar piyasanın terse dönmesi de mümkündür. Piyasa algısına emin olmadan veya kar al – zarar durdur kullanmadan işlem açmak riskli olacaktır.
Özellikle Fed’in politika değişikliği ile piyasanın etkisi üzerinde durmamızda fayda var. Son 5 faiz artırımını incelediğimizde ortalama 18 ayda hedefine vardığını görmekteyiz. Son 5 süreçte de %3.25 ortalama faizin artırıldığı karşımıza çıkmaktadır. Bugünkü durum belki Avrupa ve Çin nedeniyle daha zor olduğu için bu oranın düşmesi doğaldır fakat %2 hedefine 18 ay içerisinde varması çok zor olmayacaktır.
Peki bu artırımlar olduğu zaman borsalarda neler yaşanmıştı?
Düşünüldüğü gibi sert düşüşler yaşanmadığını alttaki grafikten görebilirsiniz. Üstteki tablodaki faiz artırım zamanlarını incelediğimizde düşüşün aksine yükselişlerin devam ettiğini görmekteyiz. Faiz artırımları bittikten sonraki süreçte genelde bir krizin patlak vermesi de genellikle yaşanılan bir hadisedir. Özet olarak faiz artırımı başladığında çok hızlı bir kademe beklentisi oluşturulmazsa ki Fed bunu yapmayacaktır, borsalarda çok sert düşüş görülmesi ve trendin değişmesi beklenmeyecektir.
Artırımlar olduğu zaman Dolar endeksini nasıl etkilemişti?
1983 artırımında yükselmiş,
1986 artırımında önce düşüp sonra yükselmiş,
1994 artırımında düşmüş,
1999 artırımında önce düşüp sonra yükselmiş,
2004 artırımında yine önce düşüp sonra yükseldiğini görmekteyiz.
Sonuç olarak bu kadar yükselmiş dolar endeksinde faiz artışı haberinden sonra orta vadeli düşüşler yaşanıp sonra tekrar yükselişe geçmesi ve eski tepe noktaları aşması daha yüksek olasılık olarak önümüze gelmektedir.
Dolar Endeksinin son durumuna baktığımızda ise 100 seviyesi kritik direnç seviyesidir. Üzerinde tutunamadığı zaman düşüş baskısı oluşturmaktadır. Fibonacci seviyelerine göre de 95.50 ve 92.30 seviyelerinin kritik olduğunu görmekteyiz. Uzun vadede 90 seviyesinin altına inmediği sürece tekrar yükselişe geçmesi beklenebilir.
Usdtry grafiğine de baktığımızda uzun vadeli görünümde bir değişiklik söz konusu değildir. Önceki yazımdaki cümleyi tekrar ediyorum; ilk grafikte haftalık bir grafiğe fibonacci seviyelerini yerleştirdiğimizde tutarlı çalıştığı ve 2.76 üzerinde günlük kapanış gördüğümüz sürece orta-uzun vadede yükseliş trendinin henüz sonlanmadığını görmekteyiz. Yazının başında belirttiğimiz gibi eğer Fed faiz artırdığında borsalar çok olumsuz algılamaz ve Dolar endeksi değer kaybederse 2.76'ya doğru hareketlenme görülebilir.
Kısa vadede ise yön kararsız olmakla birlikte 2.9240 altında düşüş baskısının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Olumlu açıklanan 3. Çeyrek büyüme verisi ile satış baskısı artmıştır. Destek olarak 2.89 ve 2.8580 seviyelerini, direnç olarak 2.9280 ve 2.9420 seviyelerini takip edeceğiz.