Yatırımcılar 1 Kasım seçimlerinden önce koalisyon gösteren anket sonuçlarına odaklanmıştı. Sürpriz etkisi yaratan %49 sonucu Dolar/TL için 2.85 açılışı ile birlikte satışları getirdi 2.75 seviyelerine kadar fiyatlamalar görüldü. Peki, bundan sonra nasıl bir tablo görebiliriz? İç ve dış dinamikler nasıl işleyebilir?
İç ve dış etkenler olarak incelemek gerekirse, dış etkenlerin hala yerinde saydığını iç etkenlerin ise seçimle kısmen yenilendiğini söyleyebiliriz.
Neden kısmen?
1 Kasım sonrasında AKP’nin yeniden tek başına iktidar olması, siyasi kararsızlığın sonu olarak algılandı. Yerli ve yabancı yatırımcıya olumlu yansıdı, BİST değer kazanımları Haziran ayından bu yana 83.694 puan ile en yüksek değerlerini gördü. Yurt dışı otoriteleri ise kısa vadeli aynı fikirde olsa da orta uzun vade için ayrıntılara dikkat çekti; Fitch’ e göre reel büyümenin 2016 dan dan itibaren artması bekleniyor fakat genel seçim sonrası azalan belirsizlik riski bundan sonraki politik riskin de ortadan kalktığı manasına gelmiyor. Başkanlık sistemine geçiş ve çözüm süreci sancılarının politik riski hala yaşatacağı ve orta uzun vadede Türk Lirası riskini canlı tutacağı kanısında. Yurt dışından bakıldığında dikkat çeken diğer ayrıntı ise TCMB’nin yeniden baskılarla politikalarını belirleyip belirlemeyeceğidir. Başka bir başlık ise yeni kurulacak hükümette ekonominin başına kim geçeceği ve nasıl bir yol izleyeceğidir.
Ülke içinde bağımsız bir merkez bankası rotası, uygulanacak ekonomi politikalarının gücü, çözüm süreci ve başkanlık sistemi tartışmaları bundan sonra yeni gündemler olarak takip edileceğe benziyor. Bunların yanı sıra dış etkenler de BIST ve Dolar/TL üzerinde etkili olacaktır. FED ‘ in faiz artışı beklentisi gelişmekte olan ülke ekonomilerini olumsuz etkilerken, Avrupa’nın ve Çin’ in büyüme kaygısı ile piyasayı destekleme çabaları ise olumlu etkiliyor. Yani seçim kartı oyundan çıktığına göre yeni Dolar/TL tablosunu iç ve dış dinamiklerin işleyişi gösterecektir.
Bu noktada teknik olarak bizi neler bekliyor?
20 Kasım analizimizde paylaştığımız gibi 100 günlük üssel hareketli ortalama belirleyici olma özelliğini koruyor, yine aynı analizimizde bize yön gösteren Fibonacci seviyeleri hala etkin.
%50 düzeltme noktası olan 2,8170 şu sıralar güçlü bir destek konumunda, seçim sonrası dip oluşturan %61,8 lik düzeltme noktasına denk gelen 2,7580 ise ana destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu destekler 100 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 2,85 seviyelerine kadar etkinliğini koruyacaktır, sonrasında yeni bir satış dalgası ile 2,75 seviyelerine kadar çekilmeler söz konusu olabilir. Orta uzun vadede ise 200 günlük üssel hareketli ortalamanın üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentimiz aktif olacaktır.