TL'nin genel görünümü ile ilgili görüşlerime "Türkiye Ekonomisi ve Cari Açık problemi üzerine" konulu analizde detaylı olarak yer verdim. Analizin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu aşamada USD/TRY analizi öncesinde Trump ile beraber şekillenen ABD ekonomisi üzerine kısa bir söylem geliştirmeye çalışacağım. Amerikan ekonomisinde işler iyi gidiyor, 2017 yılı içeriklerinde 3 faiz artışı vurgusunda bulunan FED, enflasyon hedeflemesine henüz ulaşılamasa da genel olarak herşeyin yolunda gittiği vurgusu yaptığını biliyoruz ve ve ve Trump ile beraber son dönemlerin en iyi Tüketici Güven endeksi ile beraber piyasaya yeni bir istihdam hikayesi ile pozitif enerji aşılandığını görmezden gelmek mümkün değil.
USD/TRY 'nin 3,50 seviyesinin altına gelememesi ve bu seviyenin üzerinde durduğu her zaman dilimi artık bölgeyi daha kabul edilebilir hale getiriyor. TL'nin kendi iç dinamikleri ve küresel anlamda riskler ile beraber pozitifleşememesi ve temel olarak güçlü dolar dayanaklarımızla beraber USD/TRY 'de ciddi geri çekilme için geçerli bir sebep bulmak zor. Kısa vadeli, ancak teknik olarak açıklanabilecek bahanelerden öteye geçmeyecek dayanaklarla ufak düzeltmeler olabilir, fakat vurguluyorum ciddi geri çekilme için geçerli bir sebep bulmak zor. Yani, bu ihtimalde çekilmeler tabi ki alış fırsatı yaratacaktır, tabi gerçekleşirse!
Güncel durumda; 3,50-3,55 bölgesi bir süre yatay hareket gerçekleşebilir kısa vadeli... 3,50 civarı bölgeler alım için düşünülebilir. Bu 3,55 bölgesi satıcı olmak adına uygun anlamına gelmez. Trend saptamada temel analize dayandığımız için kişisel olarak satıcı olmak tarafında değilim. Alıcı olmak için uygun bölgeler arayışı yolumuz. Risklerin kırılganlıkların fazlalığı sebebiyle anlık değiştiği için bölgeden alıcı olanların stop taşıyarak devam etmesi önerisiyle.