Dolar, Avro ve diğer pariteler hem o ülkelerdeki spesifik gelişmelerden hem de piyasa derinliklerine göre farklı tepkiler verebilirler. O yüzden %50 USD ve %50 Avro'dan oluşan sepete bakarak nisbi olarak TL değermi kazanır, değer mi kaybeder ona bakıyoruz.
Döviz sepeti Kasım ayından bu yana adeta 3,60 seviyelerine çakılmış durumda. Büyük bir süpriz olmazsa da böyle kalacağa benziyor. Sığ piyasaların manipülatif amaçlı kullanımına çok tanık olduğumdan her an süpriz bir dalgalanma olabilir. Şimdilik önemli ve güvenilir göstergelerden bazıları yön yukarı derken aynı derecede güvenli ve önemli diğerleri yön aşağı diyor. Böyle ortamlar risklidir. Süpriz hareketler olabileceğinden yönü kestirmek de zor. 3,56 nın altına inerse düşüşe hazırlandığını,3,64 ün üzerine çıkarsa da yeni bir çıkışa başladığını düşünmeye başlayacağız.
2017 çok dalgalı ve stresli geçecek. Şimdiden risk seviyelerinizi ona göre ayarlamanızda fayda var.
Saygılarımla,
Hikmet Baydar
www.3-goz.com