Bugün 19 Haziran 2023 Pazartesi ve önemli haftanın ilk işlem gününü kapattık. Borsa geri çekilmeye devam ediyor. Bugün günü sonu endeks 5296.31 seviyesinden kapattı. Geri çekilme hareketi 12 Hazirandan beri devam ediyor. Peki bu şaşırtıcı mı? Kişisel olarak bunun olacağından ve sağlıklı olduğundan bahsetmiştim. İlk aşamada 5200 seviyesinin test edilmesini görmeyi tercih ettiğimi ve sonrasındaki yükselişin daha sağlıklı olacağını paylaşmıştım ve hala aynı görüşteyim. Bu bağlamda BIST 100 ve XBANK endekslerini USD bazlı bir süredir sıkça paylaşıyor ve açıklamaya çalışıyorum. 22 Hazirandaki toplantıya kadar iniş – çıkışların olacağı ve tarihi seviyeden geriye çekilme hareketini göreceğimizin teknik anlamda şaşırtıcı olmaması gerektiğini hem yazmış hem de grafik üzerinde açıklamıştım.
Peki 22 Haziran ve sonrasından ne beklemeliyiz. Açıkçası fazi artışı 25 seviyesi için fiyatlanıyor bir süredir ve bu seviye resmen psikolojik bir sınır haline ister istemez geldi. Bu seviye altındaki bir faiz artışı psikolojik anlamda olumsuz etkilerini borsa üzerinde de gösterecektir diye düşünüyorum. Bir çok yabancı medyada ve bankalarda 30-40 aralığındaki artışlar gündeme geliyor ancak bu seviyede bir artış beklemek gerçekçi olmayacaktır. Kontrolsüz bir artış çok daha kötü sonuçlar doğurabilir bunu unutmamak lazım.
Önemli olan artış oranından ziyade toplantı sonrasında yapılacak plan/program konusundaki açıklamalar olacaktır ki borsa açısından bunların daha önemli olacağını düşünüyorum.
Borsa üzerindeki teknik detayları ve olası takip seviyelerini videoda paylaştım.
Herkese iyi seyirler.