Herkese Merhabalar,
Bist100 için son yaptığım analizde; kısa, orta, ve uzun vade tüm perspektiflerde trend yönünün aşağı olduğunu, hisse alınması için bir neden olmadığını ve bundan sonra ilk görülecek seviyelerin 69 bin'li seviyeler olduğunu yazmıştım. Nitekim devam eden süreçte ve "yıl sonu rallisi" beklentisine rağmen borsa 68184 seviyesine kadar indi.
Aslında borsada gidişatı anlamak için çok fazla bilgiye, mesela fed'in alacağı kararlara ve başka verilere ihtiyaç ta yoktu, bu dönemde. Sonuçta; aylardır bahsetiğim ve yukarıdaki grafikte şimdi yeniden gösterdiğim haziran ayında yükseliş trendinin kırılması ve 83 bin-85 bin bölgesinin geçmişte daha önce örneği görülmemiş ölçekte bir panik satış ile atlanması ve bu bölgeye yaklaşılamaması her şeyi açıkça ortaya koyuyordu. İlaveten çizdiğimiz trend kanalları trendin aşağı yönde olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştu.
Gelelim güncel duruma; her ne kadar yükseliş trendi kırılmış ve aylardır ana trend aşağı yönlü olsa da, aşağı trendin şelale şeklinde değil, dalgalı olarak ilerliyor olması bize düşüş dalgası karakterinin ipuçlarını vermektedir. Bilindiği gibi borsa da biri satıyorsa biri de alıyordur. Düşüşün sert değil; dalgalı olması borsada satanları karşılayanların nefesinin güçlü olduğunu gösteriyor. Son düşüş dalgasının teyidi için 68184'ten daha aşağısını yeniden görmemiz gerekiyor. bu durumda 63 bin ve daha aşağısı gündeme gelecektir.
Anatrend yukarı dönmeden hisse almanın uygun olmayacağını düşünüyorum. Güniçi veya kısa vadeli işlemler yapanlar ile en dibi bulmaya çalışanlar için söylemiyorum bunu, tabi. Borsada sağlam bir trend fırsatı bekleyenler ve bu trend gücünü gösterinceye kadar, sabretmesini bilenler için beklenilmesi gereken zaman olduğunu düşünüyorum. Güncel durumda son kırılma seviyesi olan 73789'un üstüne çıkılmadıkça borsada satış yapanların daha güçlü olduğunu kabul etmeliyiz. Bu seviyeye varamayan tepkileri, iç-dış gündemin bir sonucu ortaya çıkan doğal dalgalanmalar olarak kabul etmeliyiz.
Elliott açısından baktığımızda gidişat birebir elliott sayımlarıma uygun ilerliyor. Bu sefer grafik vermiyorum. 68184'ten daha aşağısını görmemiz halinde bir çok alt dalga netleşecektir. Böyle olması durumunda sayımı güncelleyeceğim.
Sonuç: Şu an itibariyle anatrend ve kısa vadeli trend aşağı yönlü olduğundan hisse almayı mantıklı bir yaklaşım olarak görmüyorum.
Herkese sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.
İlyas Uzuner (Bilgeanalist)