Bugün TDİ verileri gelmeden önce borsada yatay bir seyir izlemekteydik. Endeks 81.900-82.900 arasında dalgalanıyordu. ABD tarafından gelen TDİ verileri, ücret verileri ve işsizlik rakamlarının borsada baskı yarattığını söyleyebiliriz. Beklentiden yüksek gelen TDİ verisi ile birlikte Dolar/TL de yukarı yönlü hareketin hız kazandığı ve şuan %0,80 yukarıda olduğunu görüyoruz. Bist ise şuan %0,52 ekside görünüyor.
Malum hafta sonu seçim var ve sonucunun ne olacağını tahmin etmek zor. Olası bir koalisyon durumunda borsada sert aşağı yönlü hareketler görebiliriz. Fakat şu uyarıyıda yapmak istiyorum 78.000 seviyesi çok kritik ve bu seviyenin altında kalıcı olunmasını beklemiyorum. Eğer ki Ak parti iktidarı devam ederse borsada rahat bir hava oluşacak ve yukarı yönlü 88.000 lere kadar yükseliş görebiliriz.
Teknik açıdan baktığımız zaman borsada kısa vade de 80.400 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece yükseliş beklentim bir adım önce olacaktır.Yükselişlerin hızlanması için öncelikle 83.000-83.500 aralığının geçilmesi ve üzerinde kalıcı olunması gerekmektedir.
Dolar/TL kurunda 2,66 seviyesi önemli bir seviye ve bu seviye üzerinde yükseliş eğilimi bir adım önce olacaktır. Yükselişlerin öncelikle 2,70 seviyesini test edecek şekilde gerçekleşmesini bekliyorum. Fakat yeni bir rekor en azındna fed faiz artışına kadar beklemediğimi belirtmek isterim. 2,66-2,72 bandında seçimlerden sonra gezinmesini bekliyorum.