Bist 100 Endeks hisseleri; grafik, yorum veya haber aralarından bir çok yatırımcıya göz kırpıyor; bir çok hisse, "beni, endeks 60 bin'lerde iken beğenmediniz, bari şimdi beğenin" der gibiler. Faiz indirimi beklentisi ve diğer olumlu beklentiler ile birlikte "seç, beğen, al" formasyonu iyice belirginleşti. Ancak bendeniz, yukarıda az çok tasvir etmeye çalıştığım piyasa iyimserliği ve algısına göre değil, nesnel kriterlere göre değerlendirmemi yapacağım. Grafik veya teknik tanımlamalardan hoşlanmayan okuyucularım her zaman olduğu gibi "sonuç" bölümündeki özeti okuyabilirler.
Aslında tıpkı piyasa algısı gibi, kısa (belki de orta) vade trend yönü yukarıyı gösteriyor. Biraz sonra vereceğim bazı seviyeler aşılırsa bu trend, yeni yukarı hedefler ortaya koyacaktır. Ancak bazı önemli göstergeler, tam da bu dönemde Bist 100 endeksinde trend dönüş olasılığına işaret etmektedir. Hepsini burada göstermek mümkün değil. Onun yerine Elliott sayımımla birlikte TD Sequential göstergelerinin ortaya koyduğu sonuçları incelemeyi yeterli görüyorum.
Takip ettiğim Elliott sayımında aşağı yönlü düşüşü başlatacak olan c dalgasından önceki b dalgasının sonlanmış olması muhtemeldir. Ancak grafikteki etiketlememde kanal çizgilerinin düzgün çizilemiyor olması ve (c)/(a) orantısızlığı tereddüt edilecek önemli hususlardır. Yine de grafikte gösterdiğim iptal seviyesini görmediğimiz sürece bu sayım üzerinden devam edeceğim.
Normalde fiyatın bittiği yerden aşağıya doğru, yönü gösteren bir düşüş çizgisi çizmem gerekirdi. Ancak biraz önce bahsettiğim tereddütlerim nedeniyle b dalgasına soru işareti koymayı daha uygun gördüm. Gidişata göre güncelleme yapmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.
Sayımda, önceki sayımlarımda kullandığım etiketlerin bir derece küçüğünü kullandığım, dikkat çekmiştir. Tartışma konusu olan çok uzun vade perspektifi hariç, zaman ve hedefler olarak ikisi arasında bir fark yoktur.
TD Sequential göstergesinde Sell (sat) Setup ve Sell Countdown'dan sonra fazla mesafe katedilmeden yeni bir Sell Setup sinyali daha oluştuğunu görmekteyiz. 9-13-9 formasyonu olarak bilinen bu formasyon bize endeksin ciddi şekilde yorulmuş olabileceğini göstermektedir. Zaten formasyonun tamamlanmasından sonra endekste meydana gelen kısa vadeli gerileme bunun işaretidir.
Göstergedeki yorgunluk sinyalinin teorik olarak ilk hedefi, ilk TDST seviyesi olan 72374; ikincisi, bu seviyenin kapanışlarla geçilmesi halinde 64696'dır. ilk hedefe varılması halinde oluşacak yukarı tepkinin seyrini, endeksin orta vade yönünü yeniden aşağı çevirip çevirmediğini tespit açısından takip etmek gerekmektedir.
Göstergede oluşan bahsettiğim yorgunluk sinyali ve satış formasyonu, önemlidir. Ancak en az bunun kadar önemli diğer husus; 77385 stop tetikleme çizgisinin üzerinde "stop kurallarının" çalışmasıdır. Böyle bir durumda, sinyaldeki yorgunluğun sahte, 60 bin-77 bin arasındaki mesafenin ayı tuzağı olacağını ve tuzak miktarının en azından yarısı kadar endeksin yükselişine momentumlu olarak devam edebileceğini söyleyebileceğiz.
Muhakkak ki herkesin bir tahmini vardır. Benim kişisel ve yatırım için kullanılmayacak olan tahminim -şimdilik- kısa vadeli yükselişler olsa da endeksin en azından önemli bir düzeltme sürecine gireceğidir. Ancak bana göre önemli olan, tahmin yapmak değil, stratejik seviyelere metodolojik yaklaşarak ve yatırımın ana kuralları dışına çıkmadan Risk/Getiri kuralları çerçevesinde olasılıkları değerlendirmektir. Tahmin yapmak kolaydır, güzeldir ama benzetmek gerekirse tahmin, yanılmanın ikiz kardeşidir.
Sonuç; Takip ettiğim Elliott sayımına ve TD Sequential göstergesine göre endekste önemli bir düzeltme (düşüş) sürecinin hemen öncesinde olabiliriz. Hatta Elliott sayımının doğru etiketlenmiş olması halinde düzeltmeden daha fazlası beklenebilir. 72374 TDST Destek seviyesinin kırılıp kırılmayacağını takip etmek, bu açıdan önemlidir. Aksi durumda, yani bu düzeltmenin cılız kalması ve akabinde 77385 seviyesi üzerinde TD Seq. Stop kurallarının çalışması halinde Mart-Nisan aylarındakine benzer yeni bir yukarı hareket olasılığı, ciddi bir şekilde gündeme gelecektir.
Herkese mutlu ve kazançlı günler diliyorum.
İlyas Uzuner (Bilgeanalist)