Bist100 kısa vadede gerilese de orta vadede yükselişine devam ediyor. Bu yükselişin dayanağı ise 64 bin 67 bin arasında peşpeşe kırılan kısa ve orta vade trend çizgileri. Bu kırılmaları üstteki grafikte gösterdim. Sadece trend çizgileri ile değil, hangi trend dönüş göstergesiyle bakarsak bakalım yaklaşık bu grafikteki sonucu görmüş oluruz.
Üstte bahsettiğim; trendin orta vadeli yukarı dönüşünü görmemezlikten gelemeyiz; ama diğer yandan takip ettiğim Elliott sayımı bu kırılmanın devamına razı değil.
Takip ettiğim sayıma göre ikili zigzag'ın son yükseliş dalgası olan 2'nci B dalgası tamamlanmış veya tamamlanmak üzere. Fiyat sayım dorultusunda ilerlerse devamında sert bir düşüş dalgası gelmeli.
Sayımın Minor B dalgası kurallara uygun olmakla birlikte ideal bir kalıpta değil. örneğin [c] [a]'ya kıyasla gereğinden fazla uzamış durumda. Bunun sebebi Şubat-Mart aylarında endeksin gereğinden fazla baskı altında kalmış olması olabilir.
Netice olarak; iki önemli kriter; "orta vadeli trend" ve "Elliot sayımı" iki zıt yönü işaret ediyor. Bugünlerde piyasa, bu kararsızlığı artırıcı yönde yatay ilerliyor. Benim görüşüm; takip ettiğim sayıma göre bir ilerleme olacağı yönünde ise de 74500 üstünde günlük "kapanış" olması veya geçerli ve erken çıkış vermemiş yukarı yönlü bir "TD Lines sinyali" oluşması halinde başlamış olan orta vadeli trendin mesafe katedeceğini ve buna bağlı olarak endeksle paralel hareket eden hisselerin yükseliş trendine devam edeceğini tahmin ediyorum.
İlerleyen günlerde piyasanın iki seçenekten hangisine yöneleceği konusunda Teknik ve Elliott analizi anlamında daha net sonuçlar ortaya koyabileceğimizi düşünüyorum.
Herkese huzurlu ve kazançlı günler diliyorum.
İlyas uzuner (Bilgeanalist)