Borsalar (genelde) büyük fırsatlar için fazla düşünme zamanı vermezler. Oysa bu günlerde teknik analiz anlamında oldukça rahatız; çünkü volatilite (oynaklık) oldukça düştü. Şöyle güzel bir veri-haber eşliğinde 1-2 gün sert yükseliş olsa; yaslanılacak 60 bin desteğinin de etkisiyle, hisse seçmeye başlayacak epey yatırımcı vardır, herhalde. Oysa böyle bir hamlenin riski yüksek olacaktır. Buna finans-trading literatüründe "düşük oynaklığı pahalıya satın almak" deniyor.
Bist100, orta vadede çok net bir şekilde ayı piyasasında kalmaya devam ediyor. Kısa vadede ise oyalanıyor; başka bir deyişle, zaman öldürüyor. Bunun sebebi; tabi ki belirsizlik. Bu belirsizliğin içinde "olumsuzluk" zaten var; ben aynı zamanda (beklenti anlamında) "olumluluğun" da olduğunu düşünüyorum. Öyle olmasa, endeks neden bu seviyelerde oyalansın!
Olumsuzlukları saymaya gerek yok. Gereğinden fazla var zaten. Olumlu beklentiler ne olabilir; belki Fed kaynaklı iyi bir haber veya TCMB'nin yapabileceği minik bir faiz indirimi! Gündemde yok ama piyasalarda her zaman her türlü sürpriz mümkündür. Ancak fiyat analizine odaklanmış bir kişi olarak analizlerimde genelde bu türden (öğrendiğimizde fiyatlanmış olan) temel analiz unsurlarını kullanmıyorum.
Bist100'ün bu günlerde en net fotoğrafını Bollinger Band'dan daha iyi çeken başka gösterge yok herhalde! Yatay piyasalar sözkonusu olduğunda, Bollinger'de fiyatın alt-üst band yapması neredeyse garanti iken, Bist100'de o bile olmuyor! Her yükseliş denemesi yarım kalıyor ve her seferinde alt banda yönelerek, onu biraz daha aşağı taşıyor.
Grafikte çizdiğim (ilk işlem gününde endeksin 62553 üstünde açılmış olması şartıyla) son TD Lines çizgisinin kırılması + önceki TD Lines kırılma seviyesi olan 63 bin 200 seviyesinin görülmesi halinde fiyat belki bu sefer Üst Band ile olan hasretini giderebilir.
Haftanın herhangi bir gününde 63900 seviyesinin görülmesi halinde ise devam eden hafta(larda), büyük olasılıkla 66 bin ve belki 70 bin seviyeleri görülebilir. Bunların dışındaki senaryolarda, olumsuz gidişat devam edecektir. Mesela 61800'ün görülmesi halinde dip seviyemiz olan 60753 rakamı güncellenecektir ve büyük bir ihtimalle 59 bin seviyelerine kadar giden bir hareket başlayacaktır.
Elliot olarak takip ettiğim sayımda kısa vade için kararsız kalmama neden olan kalıplar mevcut. Bu nedenle bu hafta da sadece Ana Sayımı vermekle yetindim. önümüzdeki günlerde daha detaylı sayım yapmamın mümkün olacağını düşünüyorum.
Sonuç: Endekste orta vadeli düşüş trendi devam ediyor. Kısa vadede de teknik olarak olumsuz bir tablo var. Bu olumsuz gidişat 29 ocakta gördüğümüz 60753 dibinden daha aşağısının görülmesiyle sonuçlanabilir. Analiz içinde bahsettiğim yukarı yönlü kırılmaların olması halinde ise kısa vadeli bir kaç bin puanlık (devamının olmayacağını tahmin ettiğim) yükselişler görebiliriz.
Herkese sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.
İlyas Uzuner (Bilgeanalist)