Bist 100 endeksi bir kaç aydır dalgalı bir seyir izliyor. Aslında genel anlamda baktığımızda yaklaşık iki yıldır devam eden hareket biçimi de son bir kaç aydır devam eden hareket biçimiyle benzer: zirveye kıyasla nispeten yatay-aşağı yönlü dalgalanan bir endeks. Bist 100'e getiri açısından baktığımızda da iyi sonuçlara ulaşamıyoruz. Son iki yılda herhangi iyi bir seviyeden dahi hisse portföyü yatırımı yapan bir yatırımcının kazancı, realize yapılmadığını varsayarak hesaplarsak, aynı dönemde hiç zahmetsizce ve risk almadan elde edilmesi mümkün olan "sabit yatırım getirisinden" çok farklı değil. Normal veya kötü seviyelerden açılan pozisyonları değerlendirmeye bile gerek yok. Yerel ve küresel olumsuz gündem, bölgesel savaş olasılıkları, sosyal hareketlerin, seçimlerin, terör hareketlerinin, diğer yerel ve küresel ekonomik-finansal olumsuzlukların hisse yatırımcısına yerine ve zamanına göre hediyesi olan belirsizlik, tereddüt, kuşku, korku, panik vb. negatif duyguların yıpratıcılığı ise en mükemmel yerden giriş yapmayı başaranın bile iki yılda en fazla ulaşacağı artı % 5-10 kara değip değmeyeceğinin sorgulanmasını gerektiriyor. Burada bahsettiğim konu tabi ki yatırım olgusu üzerinedir ve günübirlik veya kısa vadeli al-sat; trading olgusunu kapsamamaktadır.
Teknik yaklaşımım Bist100 endeksinde yaklaşık iki yıldır olumsuz ağırlıklı. Bunun kısa vadeli istisnaları var; mesela 2014 yılında gerçekleşen 60 bin-74 bin arası ve 78 bin-84 bin arasındaki yükselişlerde olduğu gibi... Neden teknik yaklaşımımın ağırlıklı olarak olumsuz olduğu hususuna gelince; bunun sebebi tabii ki kişisel görüşüm değil, kullandığım metoda göre şekillenen çıpalardır. Teknik analiz yapan herkes, kullandığı göstergelere göre aslında bir çıpa seviyesi belirlemiş olur. Bu, kullanan kişiye, vadeye veya diğer özel durumlara göre bir ortalamadır, indikatördür, formasyondur, Elliott sayımıdır, trend kanalıdır veya bunlara benzer bir tekniktir.
Çıpa olarak kullandığım trend ve Elliott tekniklerinin yanı sıra dönemsel olarak bu iki yaklaşıma ilave bir husus daha var ki, daha önce de bahsettiğim, 2013 yılında meydana gelen 85 bin bölgesinden sert kopuştur (beyaz dikdörtgen alan). Bu bölge endekse yaklaşımımda önemli bir çıpa görevi görmektedir. Bu bölge geçilip fiyat o alanın üzerine sağlam bir şekilde oturmadıkça bakış açımda çok fazla bir değişiklik olmayacaktır: aşağı seviyelere düşüşlerden sonra olmasını bekleyebileceğim kısa-orta vadeli yükseliş ihtimali durumları hariç. Diğer yandan toplumsal duygu değişiminin finansal piyasalara yansımasının bir izdüşümü olarak değerlendirebileceğimiz bu bölgenin yedinci denemede aşılıp aşılamayacağını dikkatle takip etmekteyiz. Bana göre bu deneme, bundan önceki altı denemeden an itibariyle biraz daha güçlü görünüyor. Bunu, kısa vadeli Elliott sayımlarında itkisel aşağı hareket yerine zikzak bir kalıbın ağırlık kazanmasının ve TD Sequential indikatör gibi bazı trend göstergelerinde oluşan garip durumdan anlayabiliyoruz.
Buraya kadar yaptığım değerlendirme son iki yılı içine alan genel bakış açısının bir sonucudur. Kısa vade bakış açısı biraz daha detaya girmeyi gerektirmektedir. Kısa vadede endeksin sürpriz fiyat dalgalanmaları gerçekleştirdiğini, aynı şekilde Macd veya PSar gibi bir çok trend indikatörünün sık sık yön değişikliği gösterdiğini tespit etmekteyiz. Sık kullandığım TD Sequential indikatörü de aynı durumdadır.
TD Sequential göstergenin son dönem sonuçlarına dair üç değerlendirmemiz var; İlki, göstergede trend yönünü tayin eden ve 78 bin-79 bin civarında bulunan TDST seviyelerinin kısa zaman aralığında bir kaç kere aşağı ve yukarı yönde kırılarak oynaklık göstermiş olmasıdır. İkincisi, 78968'deki TDST Direnç seviyesi yön göstergesi anlamında, en son yukarı yönde kırılmıştır. Üçüncü olarak geçerli son "Sell Setup" sinyali trend yönünün aksi tarafında kaldığından endeksin bu sinyale verdiği düşüş tepkisi cılız kalmıştır.
Sonuç olarak Bist100 endeksi, yazının ilk paragraflarında bahsettiğim orta-uzun vadeli genel olumsuz görünümün aksine kısa orta vadede daha önce kendini imha etmeye kalktığı 83 bin-85 bin bölgesine yeni bir atak daha gerçekleştirmek istiyor. Aşağı yönlü sinyallerin cılız sonuçlar vermesi, günlük barlarda trend göstergelerinin en son yukarı yönde karar kılması ve Elliott açısından Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşen düşüş hareketinin daha ziyade zikzak kalıba uyuyor olması gibi sonuçlar, kısa vadede bahsettiğim bölgeye bu defa nispeten biraz daha güçlü bir yukarı atağı gündeme getirebilir. Bu ihtimalin zayıflaması için endeksin, günlük kapanışlarını 78968 seviyesinden daha aşağıda yapması gerekiyor.